Debata „Działamy dla wspólnego dobra” – czyli myśleć globalnie, działać lokalnie!

masz głos masz wybór

 

 

19 kwietnia 2017 r. miałam przyjemność współprowadzić debatę pt. „Działamy dla wspólnego dobra”, która odbyła się w Bibliotece w Barcinie, przypominam – najlepszej Biblioteki w Polsce! Było to niesamowite spotkanie międzypokoleniowe, mające za zadanie dzielenie się doświadczeniami.

Debata została zorganizowana przez Annę Popielarz-Olszak,  w ramach akcji Masz Głos. Uczestniczyło w niej 28 osób, byli to przedstawiciele Rady Seniorów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin, Młodzieżowej Rady Gminy Barcin oraz lokalni aktywiści.
Celem debaty było uświadomienie uczestnikom jak ważna jest praca w grupie i zachęcenie do podejmowania inicjatyw społecznych, w ty celu przygotowano kilka zadań.

Podczas spotkania uczestnicy zostali podzieleni na siedmioosobowe zespoły, w których a także razem debatowali nad definicją dobra wspólnego, zastanawiali się nad czynnikami motywującymi ich do działania na rzecz Małej Ojczyzny oraz o istocie i znaczeniu współpracy w środowisku lokalnym. Najważniejsze zadanie polegało na opracowaniu projektu do Budżetu Obywatelskiego.

Każda grupa wylosowała bon z zawartością środków finansowych (od 20 tys. do 80 tys.) i miała zagospodarować go na rzecz społeczności lokalnej. Następnie każdy projekt został zaprezentowany na forum, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. To zadanie pokazało jakie potrzeby zauważają lokalni działacze. Każdy uczestnik żywo dyskutował o lokalizacji danego projektu czy też o beneficjentach, którzy mieliby skorzystać z zadania. W ten sposób uczestnicy mogli negocjować, poznać punkt widzenia i opinie na ten sam problem członków pozostałych grup. Każdy miał prawo głosu, własnych argumentów. Nastąpiła międzypokoleniowa wymiana doświadczeń i informacji dotyczących gminy Barcin. Doświadczeni przedstawiciele Rady Seniorów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwa Miłośników Miasta i Gminy Barcin, chętnie dzielili się z młodzieżą swoją wiedzą a młodzież tą wiedzę i swoje pomysły wykorzystała wyśmienicie na spotkaniu. Widać było chęci, zapał, współpracę i radość.

 

Cieszę się, że mogłam moderować debatę, na której dobro mieszkańców gminy Barcin (zresztą mojego rodzinnego miasta) było priorytetem dla wszystkich uczestników. Z radością patrzyło się na uczestników, którzy z zaangażowaniem i rozmysłem proponowali rozwiązania uatrakcyjnienia Barcina. Przecież to być może są przyszli Przedstawiciele lokalnych władz dla których wspólne dobro to dobro nadrzędne.
Podobał Ci się tekst?

3 thoughts on “Debata „Działamy dla wspólnego dobra” – czyli myśleć globalnie, działać lokalnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *