Jak być sobą? Opowieść o Asertku – recenzja

Dzisiaj przedstawiam Wam książkę: „Jak być sobą. Opowieść o Asertku”. Autor to rewelacyjna Pani Psycholog Joanna Rajang, która w przystępnym praktycznym ujęciu przedstawia złożoność psychologicznego zagadnienia społecznego. 
Jest to bajka, która w bardzo prosty sposób, dzięki opowieści tłumaczy relacje międzyludzkie, pomaga poszukiwać swojego miejsca wśród ludzi, umożliwia rozumienie własnych i cudzych motywów postępowania, skłania do poszukiwania skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z trudnościami.

 
opowieść o Asertku
 
 
Opowieść o Asertku – Jak sama nazwa głównego bohatera wskazuje, że mowa jest o asertywności, czyli posiadaniu i wyrażaniu własnego zdania oraz bezpośrednim wyrażaniu emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych.
 
Bohaterami  książki są lalki w Teatrze Bardziej Prawdziwym.  Głównym bohaterem jest lalka Niewiadomek, który zakładając różne maski i przez to przeżywając różne czasami dziwne i przykre relacje z innymi lalkami na gruncie zawodowym, w końcu trafia na właściwą.
Asertek nie zawsze był Asertkiem. Wiele lat próbował różnych sposobów działania, zmieniał swoje przekonania, uświadamiał sobie złożoność świata.
 
Zaczął od maski, w której narzucano mu inne role i zadania, niż na co dzień wykonywał, zadania w których nie czuł się dobrze ale nie umiał odmówić, po maskę agresywną i dominującą, nie biorącą pod uwagę innych uczuć i relacji społecznych. Przyjął postawę dużej pewności siebie nie licząc się z uczuciami innych, co jednak również nie okazało się odpowiednie. W ostateczności  założył nową maskę i snuł w niej intrygi, działał przebiegle i kretywnie ale bardzo wyrafinowanie. Tu niestety zabrakło mu wrażliwości na uczucia i potrzeby innych (humanioli). Realizując swoje cele, niszczył relacje z innymi lalkami.

 

Tak próbując i poszukując odpowiedniej postawy dla siebie w świecie trafił na tą właściwą, idealną. Maskę, która zawierała dużo ilość Humanioli ale i energoły (inicjatywa do poszukiwania różnych sposobów działania)  i wynikcelu (kieruje tą właściwą energię na realizacje celów i osiąganie pożądanych efektów).

Chcesz dowiedzieć się jakie maski zakładał? Przeczytaj 

 
Garść cytatów:
– nasza dbałość o siebie przynosi korzyść zarówno nam samym, jak i osobom, które są wokół nas
– Twoje zachowania wywołują określone reakcje u innych ludzi, dopasowane do Twoich własnych zachowań
– Twoje zachowania nawykowe muszą się zmieniać, bo zmienia się wszystko co Cię otacza
– Nawet najskuteczniejsze zachowanie, w którym pomijasz drugiego człowieka z czasem uczyni Cię samotnym
Różnorodne sytuacje w życiu prowokują nas do poszukiwania najlepszych sposobów postępowania. Prawdopodobnie Ty również na co dzień próbujesz, podejmujesz decyzje. (…)Każdy z nas może zdecydować sam czy wybiera zachowanie sprzyjające przyjaznej relacji z innymi czy też nie. A Ty co wybierasz?
 
Nie jest to żadna pozycja pisana językiem naukowym – bardzo przystępna, łatwo się czyta i daje dużo do myślenia – Polecam!
Można ja kupić w sklepie Personel System
asertywnosc

 

13 thoughts on “Jak być sobą? Opowieść o Asertku – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.