Jesień/zima w domu z dzieckiem, czyli Jak nie zwariować?

Dla Kasi – i innych rodziców siedzących z dziećmi w domu przez jesień i zimę.


Drogi rodzicu spędzający jesienne i zimowe dni z dzieckiem w domu.Zapewne czasami jest Ci ciężko ale podobno pedagodzy i psycholodzy uważają, iż jest to cudowny okres w życiu Twoim i Twojego dziecka/dzieci. Dzieci bowiem potrzebują bliskości i czułości rodzica, w zależności od wieku lub każde indywidualnie. Temat drażniący, wiem, każdy ma na to inne zdanie, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pisząc ten post nie chcę wszczynać konwersacji na ten temat. Moim celem było uświadomienie, pokazanie co można robić z dzieckiem, co również w tym czasie: nie pracowania zawodowo, można zrobić dla siebie, dla własnego rozwoju osobistego, by nie wyjść z obiegu lub by nabyć nowe umiejętności. I to jest właśnie przesłanie postu – nie trać czasu, zrób coś dla siebie, by nie stracić na pewności siebie, nie bać się w przyszłości zmiany, jaką będzie Twój powrót do pracy, a dziecka do szkoły/przedszkola. O tym pisała też artykuł Milena z Cytryniaki a ja wspominałam, jak pobudzić pewność siebie, jak nie zwariować!


Rewelacja, ale co robić? Nieraz brakuje pomysłów na wspólnie spędzony czas. Jednocześnie fajnie by było, jeśli znajdziesz czas na swój własny rozwój osobisty lub na zrobienie coś tylko dla siebie, np. nie ukrywajmy – na obejrzenie serialu!


Mam dla Ciebie pomysły na spędzenie tego czasu podczas


wspólnych zabaw z dzieckiem/dziećmi w wieku 2-5 lat lub

jak zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy, byś Ty miała/miał czas dla siebie, gdyż też potrzebujesz wytchnienia lub


Byś mogła/mógł pomyśleć o własnym rozwoju osobistym. Pomysły nie będą dla Ciebie żadną nowością, piszę je w kwestii przypomnienia ale może jednak są osoby, które wszystkich czynności nie stosują? Czyli co robić, by nie zwariować w domu i nie wyjść z obiegu.

 
 

5 porad na wspólne zabawy

 
– prace kreatywno-artystyczne: malowanie kamieni, obrazy z liści, figurki z rolek od papieru toaletowego, – cięcie kolorowych gazet – uczy się czynności manualnych. Dobrze jest mieć dziecko jednak na oku. Malowanie farbkami obok, naklejanie – to zabawa czasami tylko na 10 minut niestety ale zawsze jest to chociaż chwila samodzielności.
 
jesień
 
 
– wspólne oglądanie bajek, meczy. Możesz zrobić popcorn, soczek i oglądacie wspólnie, przytuleni pod kocem. Masz wtedy możliwość rozmawiania z dzieckiem, wyjaśniania mu pewnych kwestii ważnych w życiu.
 
– gry planszowe – odkąd syn skończył 3 lata to jest po prostu u nas szał. Mamy co prawda jedna grę (Unia Europejska) i to w dodatku nie dostosowaną do wieku syna ale gramy w nią bardzo często upraszczając zasady. Najważniejsze jest to, że dziecko uczy się liczyć przesuwając pionek po planszy i kulając kostką oraz uczy się rywalizacji i przyjmowania porażek. Mamy nadzieje że Mikołaj w tym roku przyniesie inne gry J
 
zabawy dla dzieci
 
 
– czytanie bajek, oglądanie atlasów. Może masz w domu encyklopedie, takie wydania seryjne z kolorowymi mapami? Pokaż je dziecku, serio. Mój syn uwielbia je oglądać! Wtedy muszę mu po kolei mówić jakiego kraju jest dana flaga czy godło. Dziecko w ten sposób wzbogaca swoją wiedzę o kraje świata i kontynentów.
 
dzieci się bawią
 
 
– wspólne gotowanie/pieczenie np. babeczek. Jest to czasami ryzykowne, jeśli dzieci (tak jak mój syn lubią się bawić w padający śnieg na podłogę kuchni…) ale czego się nie robi dla dziecka: zaciska zęby i wstawia babeczki do piekarnika, a potem sprząta…  Jeżeli masz w domu niejadka to jest to jeden z pomysłów na zachęcenie dziecka d zjedzenia podwieczorku. Babeczki możecie piec różniaste, na słodko, wykwintnie…
 
 

5 porad na zaktywizowanie tylko dziecka/dzieci

 
– budowanie z klocków i puszczanie ciuchci – to jest jedna z ulubionych zabaw mojego syna. Mamy dywan z IKEI z namalowanymi drogami i właśnie na nim powstają miasta z rozbudowaną komunikacją miejską, budowane są tory a na nich śmiga pociąg LEGO DUPLO.
 
dzieci się bawią
 
 
– Chowaj celowo część zabawek np. przez 2 tygodnie a potem pudło z nimi postaw przed dzieckiem, zobaczysz jak będzie się cieszyło na widok jakby nowych atrakcji! Ta zabawa sprawdza się dla dziecka 10miesięcznego jak i 4letniego J
 
– bajki w TV, mecz: co prawda powtórka z wspólnego oglądania ale myślę, że każde dziecko jest w stanie oglądać je bez przerwy. Mój syn uwielbia oglądać oprócz aktualnie „puszczanych” bajek w telewizjach dziecięcych, bajki mojej młodości jak np. Bolek i Lolek, Reksio czy Sąsiedzi. Mąż skopiował je na dysk i ogląda syn odcinek za odcinkiem.
 
– domek/namiot – pozwól dziecku na stworzenie takiego intymnego pomieszczenia, daj latarkę, niech przyniesie sobie poduszki, koc, ulubione zabawki a jeszcze jak podasz drugie śniadanie lub podwieczorek i możliwość oglądania TV to jest to RAJ!
 
– wyjazd do Sali zabaw – dziecko się bawi, masz czas na np. czytanie książki. Ponadto w takich miejscach bardzo często organizowane są również zajęcia rozwijające , które wpłyną na jego szybszy rozwój umysłowy czy motoryczny. Takie umiejętności bardzo przydadzą się mu w kolejnych etapach dzieciństwa.
 
zabawy dla dzieci
 
 
 

5 porad co ty możesz zrobić w kierunku własnego rozwoju osobistego

 
– rozwój umiejętności kulinarnych – wypróbuj nowy przepis, dla osób uwielbiających gotować lub piec słodkości.
 
– rozwój własnej samooceny lub poczucia własnej wartości – webinaria lub e-learning. Udział w kursach internetowych bez wychodzenia z domu. Aktualnie jest szerokie spektrum takiego sposobu dokształcania. Niedawno pisałam nawet o tym posta zapraszam do zapoznania się z listą firm które oferują takie szkolenia. (klik szkolenia)
 
pomysły na własny rozwój
 
 
– język obcy również możesz uczyć się przez komputer. W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego to priorytet. Umiejętność ta na pewno przyda się podczas poszukiwania pracy.
 
– kawa i książka, blog, film – chyba nie muszę tego opisywać. Czas relaksu również się należy. W zależności od czytanej książki być może w tym czasie wzbogacasz swój rozwój intelektualny. Wiele osób prowadzi bloga a to już w ogóle świadczy o rozwoju w szerokim zakresie. Spotkania blogerów, poszukiwania informacji do nowych artykułów, promowanie bloga wymaga wiedzy o szerokim zakresie. Pomyśl również o własnym ciele, możesz ten czas wykorzystać  na trening fitness lub bieganie!
 
rozwój osobisty
 
 
– pisanie CV szukanie ofert pracy – zajmuje dużo czasu i skupienia, dlatego w tym czasie warto zapewnić dziecku samodzielną zabawę.  Stworzenie CV dopasowanego pod potrzeby Pracodawcy to priorytet w poszukiwaniu pracy. Stworzenie bazy z ofertami pracy, poszukanie firm w okolicy do których ewentualnie mogłabyś/mógłbyś aplikować i systematyczne zaglądanie do nich na strony jest czasochłonne ale warte zaangażowania, gdyż procentuje propozycją pracy.
 
I co Ty na to? Jak radzisz sobie, jak spędzacie czas z dziećmi? Masz czas również na rozwijanie własnego hobby?

Pamiętaj, że ważna nie jest ilość czasu spędzonego z dzieckiem ale jakość. Jako dorośli nie będą pamiętały ilości godzin razem spędzonych, ale wspólne gotowanie, rozmowy, razem wykonaną biżuterię, rozwiązywanie łamigłówek czy wyprawy do lasu. Czas spędzony razem sprawi, że wasze dziecko będzie się lepiej rozwijać, a wy będziecie mieli satysfakcje z umacniania więzi z nimi.

No i nie zapominaj w tym o sobie J Równowaga najważniejsza – powodzenia!
 
 
Jeżeli podobał Ci się artykuł lub uważasz go za przydatny, udostępnij go proszę innym 🙂

33 thoughts on “Jesień/zima w domu z dzieckiem, czyli Jak nie zwariować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.