Jesień – pozytywne pomysły na nieprzyjemną pogodę

pozytywne pomysły


Moje pozytywne pomysły na jesień. Ponieważ to pora roku, w której najczęściej objawia się depresja. Bo szaro, bo buro, wilgotno, zimno, wietrznie… No i jeszcze jak? Nie chce nam się wstawać z łóżka, jesteśmy apatyczni, senni, mamy mniej energii i zapału do pracy. 
Pogoda za oknem wpływa niekorzystnie na nasz nastrój. Niektórzy stają się smutni, rozdrażnieni, przygnębieni i zniechęceni oraz znacznie mniej rzeczy sprawia im radość. Ten jesienno-zimowy nastrój zaczyna nam utrudniać funkcjonowanie w pracy i rodzinie, może przerodzić się w tzw. Depresję sezonową.
Depresja sezonowa objawia się właśnie: apatią, smutkiem, rozdrażnieniem, brakiem energii, posiadaniem czarnych myśli (nawet myśli samobójcze), niskim poczuciem własnej wartości, utratą zainteresowania codziennymi sprawami, brakiem koncentracji, zmiany apetytu, bólami mięśni. Depresja jest coraz częstszym zjawiskiem w społeczeństwach rozwiniętych i boryka się z nią, choćby sezonowo, nawet jedna na dziesięć osób. Wpisujesz się w tą statystykę?
Niestety tak bywa – to fakt którego nie zmienimy, ale możemy zmienić swoje nastawienie do tej pory roku, swoje przekonanie do niej, i to nie jest takie trudne, spróbuj!
Aby funkcjonować w naszej szarej rzeczywistości, najczęściej włączam mechanizm obronny zwany wypieraniem. Wypieram z myśli złe informacje, przykre myśli i zastępuje je pozytywnymi. Na przykład staram się odnaleźć pozytywne, te najlepsze  aspekty jesieni oraz nadchodzącej zimy. Oto kilka z nich:
    1.      Grzane wino – w chłodne wieczory należy się rozgrzać a nic tak nie rozgrzewa jak kubek grzanego wina z nutką pomarańczy i egzotycznych goździków… hmm ale jak już jesteśmy na rozgrzewaniu to uwielbiam też
    2.      Kąpiele w wannie – z pianką, w spokoju, z kotem na brzegu wanny wypijającym wodę. Moja Bambi zawsze ten czas spędza ze mną i zamykamy się razem. Jeśli o niej zapomnę to miauczy pod drzwiami tak długo aż wyjdę i ją wpuszczę do środka!

poprawa nastroju


    3.      Długie wieczory z książką – uwielbiam czytać i zawsze szukam pretekstu, by to robić, chociaż pół strony, tylko 5 minut… A długie ciemne wieczory są najlepszym momentem. Mam 4letniego syna który co prawda lubi bawić się samodzielnie, jednak zawsze chociaż godzina jest dla nas na wspólne zabawy i gry, ale potem, wieczorem, gdy już on leży w łóżku ja mam czas dla siebie… i książki!
     4.      Wspomnienia z wakacji – z podróży, wizyt u rodziny, spacerów w lesie. Pomagają mi w tym zdjęcia, które oglądam wspólnie z synem i mężem. Jednak nie pozostajemy na laurach tylko wspominając i wzdychając do tych czasów o nie! Jesień i zima to najlepszy moment na planowanie kolejnych wakacji lub chociażby weekendowych wyjazdów! To czas na szukanie nowych miejsc  i ciekawych wrażeń! Może już dzisiaj ktoś mi poleci ciekawe miejsce dla rodziny? Na spędzenie weekendu?
    5.      Feeria barw w przyrodzie – no nie mów, że nie zauważasz tych kolorów, tych zmian i różnorodności? To najlepszy moment by zachwycić się cudami natury jakimi daje nam przyroda. To niesamowite jak wszystko się zmienia, wiedząc, że już za parę miesięcy powróci do nas soczysta zieleń i zapach bzów! Na spacerach zawsze  zachwycam się właśnie tym światem!

jesien
pozytywne myslenie     6.      Za zimne poranki gdy „sicha” staje dęba… No właśnie, a co za tym idzie? Ciepłe buciki i mięciutkie sweterki – bo kto nie lubi cieplutkich sweterków no kto?

poprawa humoru


      7.      Ogrzewanie –  u mnie już się rozpoczął sezon grzewczy, mieszkańcy bloków wiedzą co oznacza ten moment w wilgotne zimne poranki . Mieszkańcy domków jednorodzinnych i szczęśliwi posiadacze kominków mają takie atrakcje przez cały rok, a my na ciepłe grzejniczki musimy czekać do odpowiedniego momentu.

    Pozytywne pomysły, moje pomysły zmiany nastawienia do pory roku. Ale można sobie radzić z samopoczuciem również w inny udokumentowany medycznie sposób.

 
Herbatka z dziurawca – potwierdzona klinicznie, pomaga na jesienną chandrę. Można to zioło spożywać też w formie tabletek.

Światło, słońce, jak najwięcej! Wyjdź na spacer, odsłoń okna, pomaluj pokoje na jasne kolory z nuta energetycznej pomarańczy, otocz się takimi kolorami. Jeżeli nie ma słońca, możesz sobie zafundować FOTOTERAPIĘ. Możesz kupić lampę emitującą jasne światło, które pomoże Ci zastąpić brak naturalnego słońca. W leczeniu depresji jesiennej podobno wystarczy zafundować sobie  dwa seanse fototerapeutyczne dziennie po 30-60 minut.

Ruch na świeżym powietrzu lub porostu – wysiłek fizyczny – wzrost endorfin w organizmie tez poprawia samopoczucie więc zmobilizuj się to aktywności fizycznej, która lubisz, nie musisz się katować, potraktuj to jako przyjemność! Ja na przykład biegam i jest mi z tym bardzo dobrze!

Umów się z przyjaciółmi, znajomymi – nic tak nie poprawia nastroju jak wspólny śmiech, spotkanie z bliskimi osobami, tzw. Relacje społeczne.

Skorzystaj z suplementów diety, tzn. witamin – Witamina B6, tiamina (wit. B1), witamina C, D, E i kwas foliowy.  Witaminy te łagodzą objawy lękowe, mają działanie przeciwdepresyjne i pośrednio wpływają też na zwiększenie odczuwania satysfakcji.

pozytywne pomysły


Jednakże w przypadku długotrwałej depresji, gdy masz problemy ze spaniem czy jedzeniem i nic z wcześniej zastosowanych porad nie działa – skontaktuj się koniecznie z lekarzem!
Prawdziwa depresja to choroba ciężka i przewlekła, mająca tendencje do nawrotów. Sama nie ustąpi, a im szybciej zostanie podjęte jej leczenie, tym lepiej dla chorego.

A jak Ty radzisz sobie z tą porą roku, jak ona na Ciebie oddziałuje?

26 thoughts on “Jesień – pozytywne pomysły na nieprzyjemną pogodę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.