Kiedy robisz pierwsze wrażenie podczas poszukiwania pracy?

 

wrażenie
 
 
Kiedy rozpoczynasz poszukiwanie pracy, pierwsza myśl która przychodzi, dotycząca tego od czego zacząć, to CV i tzw. Pierwsze wrażenie u pracodawcy/rekrutera.
Kiedy robimy tzw. Pierwsze wrażenie?
 

Czy robimy pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? – błędna odpowiedź!

 
Pierwsze wrażenie robimy już podczas czytania naszej aplikacji a także… na portalach społecznościowych!
W dobie internetu rekruter „wygogluje” sobie Twój profil już wszędzie: Facebook, NK, Instagram, Twitter, Linkendin, Goldenline czy  Snapchat i wiele innych.
Pytanie: Jakie informacje umieszczasz jako ogólnodostępne?
Jeżeli jesteś zarejestrowany na którymś z tych portali i poszukujesz pracy, przejrzyj informacje które udostępniasz, gdyż  rekruter może je przeglądać. A więc:
  1.  Przejrzyj swój profil pod kątem zawodowym;
  2. Jeżeli udostępniasz mema o znaczeniu politycznym, religijnym itp., zastanów się komu je pokazujesz – „pogrzeb: w opcjach prywatności by wszelkie zdjęcia, grafiki czy teksty niekoniecznie potwierdzający Twój wizerunek  jako wzorowego pracownika nie udostępniać publicznie, zostaw je tylko dla znajomych;
  3. Udostępniaj tylko informacje dotyczące Twojej branży – oczywiście w aspekcie pozytywnym;
  4. Jeżeli prowadzisz bloga, stronę, udzielasz się w grupach branżowych – pochwal się tym, a nawet informuj w tych grupach, iż poszukujesz pracy;
  5.  Polecam założenie profilu na Linkendin lub Goldenline lub tu i tu. To portale typowo zawodowe, gdzie HRowcy poszukują kandydatów do pracy, nawet jeśli Ty aktualnie nie szukasz.

h    

poszukiwanie pracy
      
    
     No dobrze, zadbałaś/eś o swój wizerunek w sieci to teraz pomyśl o swowie pisanym – o aplikacji, które będziesz przesyłał do potencjalnych pracodawców.

 

Aktualnie odpowiada się na ofertę pracę przez specjalny portal internetowy, lub po prostu wysyła na adres mailowy Firmy. Jeżeli w ofercie pisze: złóż aplikacje, to oznacza to, że pracodawca spodziewa się CV, Listu motywacyjnego a czasami też dokumentów potwierdzających odpowiednie kwalifikacje.

 
Życiorys zawodowy (curicullum vitae), inaczej CV – zawiera uporządkowane dane o kandydacie. Ma on wyróżniać się spośród innych CV – forma dokumentu powinna przyciągnąć uwagę i robić wrażenie pracy starannej, dokładnie przemyślanej, skierowanej do danego odbiorcy (konkretnego pracodawcy). Powinien eksponować cechy i umiejętności podane w ogłoszeniu oraz zawierać określone informacje: ukończone kursy, szkolenia, aktywność w organizacjach, udział w wolontariacie. W większości przypadków stosuje się życiorys w wersji chronologicznej, zaczynając od podania ostatniego miejsca pracy a kończąc na tym od którego rozpoczynałaś/eś karierę zawodową.
 
Nie wypisujemy już tylko nazwę firmy i stanowisko – przy stanowisku wymieniamy główne czynności które wykonywaliśmy na co dzień i które są zbieżne z czynnościami oferowanymi w ofercie pracy, na którą aplikujemy.
By wyróżnić się – czasami z tłumu innych życiorysów, proponuje stworzenie CV kreatywnego, niestandardowego i ukierunkowanego.
 
Treść listu motywacyjnego zależy od tego, czy stanowi on odpowiedź na ogłoszenie rekrutacyjne, czy też jest wysyłany do firmy, którą jest zainteresowany potencjalny kandydat, nawet jeśli nie wie, czy prowadzi ona w tej chwili nabór.

Przy pisaniu listu motywacyjnego stosuje się wymienione na początku ogólne zasady pisania dokumentów aplikacyjnych. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że:

  1. Przede wszystkim w liście motywacyjnym powinny znaleźć się odpowiedzi na pytania: „Dlaczego staram się o pracę w tej właśnie firmie?” oraz „Dlaczego właśnie ja powinienem zostać w niej zatrudniony?”;
  2. Istotne jest imienne zaadresowanie listu z podaniem dokładnej i pełnej nazwy firmy, jej adresu oraz osoby odpowiedzialnej za rekrutację;
  3. W liście należy przekazać tylko te informacje o kwalifikacjach zawodowych, umiejętnościach i predyspozycjach, które są zbieżne z oczekiwaniami pracodawcy. Nie musisz przedstawiać siebie jako osoby o wybitnych zdolnościach przywódczych, organizacyjnych etc.
  4. List motywacyjny pisze się w pierwszej osobie, a całość powinna się zmieścić na jednej stronie A4;
  5. Nie należy zapomnieć o dodaniu klauzuli o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; (tekst jednolity: Dz.U. z 2015r., poz. 2135). 
            

 aaa jeszcze jedno… Pamiętaj by na CV umieścić aktualny numer telefony i adres e-mail 

 
a jak zadzwoni telefon i głos po drugiej stronie zarosi Cię na interviev do Firmy do której aplikowałaś/eś to nie bądź zszokowana/y. To oznacza że Twój publiczny profil i CV jest w miarę profesjonalny i możesz sobie pogratulować połowy sukcesu. Teraz to już prawie z górki! Już tylko rozmowa kwalifikacyjna.
pierwsze wrazenie

 

 
 
Rozmowa kwalifikacyjna
 
Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym składnikiem procesu rekrutacji w większości firm, a ich skuteczność jest wynikiem szczegółowego planowania i przygotowania ze strony osób, które ją prowadzą. Bardzo często jest to jeden z etapów rekrutacji. O innych etapach napiszę kiedyś indziej w osobnym poście.
 
Podczas rozmowy badane i wyjaśniane są wszelkie wątpliwe kwestie, czyli informacje lub braki w informacjach zawartych w dokumentach aplikacyjnych. Mają na celu uzyskanie informacji o powodach działania kandydata, wyjaśnienie informacji lub sprawdzenie szczegółów. Stosuje się także coraz częściej pytania sytuacyjne. Kandydat musi podać przykład postępowania z przeszłości w konkretnej sytuacji, gdyż w ten sposób określa się potencjalne przyszłe reakcje i sposób postępowania, np. reakcję na stres lub problem który może spotkać już pracownika w pracy.
 

Podczas rozmowy sprawdza się wiarygodność i spójność pracownika. Analiza mowy ciała oraz treści wypowiedzi. Sprawdza się też zapał i motywację do pracy. Dlatego na rozmowę kwalifikacyjną warto się przygotować, poznać specyfikę Firmy, zastanowić się na czym polegałyby czynności do wykonania na tym stanowisku. Okazuje się bowiem, że  pracę dostają nie Ci co mają najlepsze wyniki na Dyplomach, lecz Ci, którzy reprezentują największe zaangażowanie i są zdecydowane podjąć tą pracę.

 
To co, zabierasz się za poszukiwanie pracy? Powodzenia!
 
A Tobie jak szło z poszukiwaniem pracy? Zrobiłeś coś śmiesznego?

32 thoughts on “Kiedy robisz pierwsze wrażenie podczas poszukiwania pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.