Z czym kojarzą się święta?

święta

 

 

Co roku to samo, pogoń, pośpiech, stres w około gorączka  czasami panika. Po to by ten jeden lub dwa dni przysiąść z najbliższymi i móc spędzić ze sobą czas. Po to, by sprawić im radość skrupulatnie wyszukanymi prezentami.

Ale po tych dwóch dniach następuje zmęczenie i sławetne słowa: nareszcie już po! Dlaczego? Bowiem ten przedświąteczny pośpiech zabiera siły i energii na prawdziwy świąteczny wypoczynek.
W sieci krąży wiele artykułów dotyczących tego,  jak zapobiec temu zmęczeniu, stresu i  zakupom na ostatnią chwilę. Są to naprawdę bardzo ważne wskazówki i porady!
Mam prośbę – usiądź na chwilę, zrób sobie kawę lub smaczną herbatę i zastanów się nad tym co chciałbyś dostać na święta? Co chciałbyś zrobić i osiągnąć dla SIEBIE?
Co możesz zrobić, by udało Ci się TO osiągnąć?
Cel – radosna realizacja. Postaw sobie ważny cel. Spędzenie świąt w radosnych nastrojach  bez zmęczenia na twarzy!
Planowanie – najważniejsze zaplanowanie rzeczy i czynności, które musisz wykonać do świąt, jak wymyślenie i zakup prezentów, pakowanie, wysyłka kartek świątecznych, sprzątanie czy gotowanie.
Spełnienie marzeń – no właśnie, prezenty dla najbliższych to w pewnym sensie materialne spełnianie ich marzeń. Jednak nie zapomnij w tej gonitwie i zgiełku o sobie. Spełnij swoje marzenie, np. dot. Relaksu, spędzenia wolnej chwili tylko ze sobą i np. książką.
Oczekiwanie – pozostaw sobie czas na oczekiwanie, czas, w którym będziesz mogła/mógł spokojnie wypić kawę i przeanalizować co już zrobiłaś/eś, a co jeszcze przed Tobą. To czas w którym być może będziesz musiał/a pomyśleć nad Planem B ze względu na wysypanie się Planu A. To czas w którym będziesz miał/a czas na radosne oczekiwanie słuchając świątecznych piosenek.

 

Wybaczanie – święta to czas wybaczania. Umiejętność wybaczania innym ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia psychicznego. Nie warto trzymać w sercu urazy i zagnieceń  w duszy. Sztuka wybaczanie obejmuje również przebaczanie samemu sobie. Wybaczając sobie i innym stajesz się lżejsza, radośniejsza, uśmiechnięta. 

 
cytat o wybaczaniu w święta
 
Jeżeli nauczysz się wybaczać sobie, będziesz w stanie przebaczyć innym, jak mamie, bratu czy partnerowi. Wybaczanie sobie niweluje liczne konflikty wewnętrzne, jest kluczem do stabilizacji psychicznej, zdrowia emocjonalnego i duchowego, słowem – do uzdrowienia.
Jak nauczyć się wybaczać?
·         Staraj się myśleć o sobie pozytywnie; podtrzymuje to i przywraca równowagę emocjonalną i zdrowie fizyczne. Surowy osąd własnej osoby oddala nas od ludzi, prowadzona walka z samym sobą rodzi wiele niewyjaśnionych konfliktów. Pamiętaj! Nikt nie jest przeciwko Tobie a to, że ktoś ma odmienne zdanie nie oznacza, że Ciebie nim atakuje lub je narzuca.
·         Zawsze mamy możliwość wyboru, a to, jakiego wyboru dokonamy, warunkuje nasze życie. Musisz jednak wiedzieć, że nie ma w życiu Dobrych czy złych wyborów. Jest po prostu wybór. To, jaką drogę wybierzesz zależy od Ciebie i na pewno daje naukę, masz szansę wyciągnąć z niej wskazówki na przyszłość i to jest piękne!
Tak długo, dopóki Ty nie jesteś dla siebie ostoją bezpieczeństwa, nie znajdziesz jej nigdy, nigdzie i w nikim.
By wprowadzić Was w świąteczny nastrój, w czas oczekiwania, poniżej przedstawiam Wam hasła związane ze świętami. Poprosiłam o nie koleżanki – miały powiedzieć mi pierwsze skojarzenia związane ze świętami, które jako pierwsze przyszły im do głowy:
Hasła – magiczny nastrój
Ciepło, rodzina, Miłość, radość, tajemnica, wielka choinka, piękne dekoracja, kolor: złoty, czerwony, biały. Kolejki w sklepach, pośpiech. Uroczyste stroje, wspólne chwile i zabawa, pasterka, rodzinne śpiewanie kolęd, wybaczanie
Zmęczenie i jedzenie
Kluski z makiem
Święta kojarzą się z oszczędnością. – choinkę zapalisz i wszędzie jasno… już światła nie musisz włączyć…
——————————————————————————–
Też masz takie skojarzenia?
———————————————————————————
Nie wszędzie jednak jest ciepło, wesoło, radośnie i zdrowo. Pamiętajmy o innych, którzy po cichu cierpią i walczą o lepsze jutro. Pamiętajmy też o tych którzy zrezygnowali z walki, postarajmy się tchnąć w nich nadzieje.
Pomyśl o nich. Jest tyle Fundacji i Organizacji Charytatywnych, którym możesz podarować prezent – drobna wpłata finansowa na leczenie, rehabilitacje, opiekę czy naukę dla konkretnej osoby, która tego potrzebuje.  Pomoc na rzecz ludzi ale i zwierząt.
Może w okolicy znasz sąsiada, który potrzebuje pomocy? Zrób to, chociaż raz w roku.
Wybacz i pomóż ….
Święta będą wtedy radośniejsze nie tylko dla Ciebie!
Podobał Ci się tekst?

29 thoughts on “Z czym kojarzą się święta?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *