#7 wskazówek jak dopieścić swoje CV

cv

 

Dostałam kilka sygnałów i próśb o napisaniu informacji na temat CV. Dlatego też ten artykuł powstał z myślą o Was, mimo, że informacji na ten temat praktycznie jest sporo.

Przedstawię ze swojej strony kluczowe dla mnie informacje, a raczej odpowiem na priorytetowe pytanie dotyczące wyglądu życiorysu zawodowego, który na wstępie procesu rekrutacyjnego jest Twoją wizytówką i ważnym pierwszym wrażeniem.

 
     1.      Klauzula o ochronie danych osobowych – bardzo ważna sprawa, nie  umieszczając  jej w CV praktycznie nie możesz wysłać  go do Pracodawcy. Dział Personalny nie ma wtedy prawa do przetwarzania i przechowywania Twoich danych personalnych zawartych w tym dokumencie. Jest różnica pomiędzy przetwarzaniem a przechowywaniem
Przetwarzanie – czyli branie pod uwagę podczas procesu rekrutacji, przekazanie CV np. do bezpośredniego przełożonego, który również decyduje czy chce rozmawiać z tą osobą
Przechowywanie – przetrzymywanie CV w bazie Pracodawcy przez okres dłuższy niż np. 3 m-ce czyli po ustaniu aktualnej rekrutacji.
Dlatego ważne, by w tej klauzuli znalazła się informacja chociażby o przetwarzaniu. Przykład klauzuli z aktualną podstawą prawną:Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji  zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 922)2.      Wygląd CV – czy kreatywny? Czy CV powinno być pomysłowe? Zależy na jakie stanowisko aplikujesz. W przypadku grafika, projektanta, czy np. copywritera liczy się przede wszystkim portfolio czyli przykładowe prace, które opracowałeś. Życiorys na pewno powinien być czytelny, przejrzysty i konkretny. Możliwe, że piszesz bloga, który może być Twoim swoistym i jedynym swego rodzaju dowodem na umiejętności, które posiadasz (pod warunkiem, że treść bloga zgadza się z zakresem czynności na stanowisku na które aplikujesz) lub zainteresowania. Pamiętaj, by wtedy w CV umieścić informacje o blogu.

3.      Czy umieszczać zdjęcie? Dobre pytanie, jeszcze wiele osób po prostu boi się umieszczać zdjęcie. Czasami Pracodawca „wymusza” od nas ten element. Moim zdaniem – umieszczać. Pozwoli to rekruterowi jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną zapoznać się z naszą osobą i zwizualizować sylwetkę zawodową, która ukrywa się w tekście CV (pierwsze wrażenie!). PAMIĘTAJ jednak,  by zdjęcie było profesjonalne, bardziej tzw. Legitymacyjne a nie z tzw. Strony randkowej. Zdjęcie najlepiej wykonane na jasnym tle, powinno być adekwatne do aplikowanego stanowiska. Daj się poznać jako osoba otwarta, sympatyczna, chętna do współpracy.

Dobrze dobrane zdjęcie może Ci pomóc otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nieodpowiednie zdjęcie może natomiast całkowicie przekreślić Twoje szanse.

4.     Na co zwraca uwagę rekruter przez pierwsze 6 sekund przeglądania CV?
Kilka lat temu WP umieściła niesamowity artykuł dotyczący odpowiedzi właśnie na to pytanie.  Opisała badanie jednego z największych portali kariery – The Ladders, które udowodniło, że pierwsze 6 sekund przeglądania CV przez rekrutera decyduje, czy zostanie ono dokładnie przeczytane. Zastosowano metodę „eyetracking”, która śledziła wzrok 30 profesjonalnych rekruterów na dwóch różnych CV.

CV

     źródło: WP


Oba życiorysy przedstawione na zdjęciu przedstawiają mapę ciepła, na której widać ruch gałek ocznych rekruterów. Na CV znajdującym się po prawej stronie jest zaznaczonych więcej plam ciepła. Naukowcy twierdzą, że jest ono bardziej przejrzyste i zwięzłe, więc osoba badana patrzyła na nie dłużej niż na CV znajdujące się po lewej stronie. Wyniki badania jednoznacznie pokazały, że ważny jest układ treści oraz jej odpowiednie eksponowanie.
W miejscach zaznaczonych na czerwono rekruterzy skupiali wzrok najdłużej. Pola żółte i niebieskie oznaczają szybsze przeglądanie informacji. Na pola białe nikt nie zwracał uwagi.

5.      W jakiej formie przedstawić CV? Pdf, doc, drukowana… Najlepiej w formie, która uniemożliwia jakiekolwiek  modyfikacje w pliku CV przez osoby nieuprawnione ku temu, a także nie zmieni wyglądu dokumentu po jego wydrukowaniu. Często aplikujemy przez systemy internetowe i nie wiesz kto po drugiej stronie odbiera a także jakie oprogramowanie używa . Pliki doc. Mogą zmieniać wygląd dokumentu w zależności od komputera i oprogramowania, np. nachodzące na siebie akapity, przesunięte zdjęcie sprawi, że CV stanie się nieczytelne i … niechlujne.
Pdf natomiast, to profesjonalny format, który zapobiega zmianom w wyglądzie i treści pliku.

6.     Czy podpasować pod pracodawcę? Również skłamać?
TAK, podpasować pod wymagania pracodawcy w ofercie, czyli wypisujemy umiejętności, czy czynności które wymaga się w ofercie a które wykonywaliśmy w poprzedniej/poprzednich pracach. NIE! Nie kłamiemy, gdyż najgorsze co może być to oszukanie pracodawcy. Kłamstwo i tak wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej lub podczas okresu próbnego a wtedy jesteśmy zdyskwalifikowani z jakiekolwiek pracy w tej Firmie.
Ważne! Nie wpisuj w CV kompetencje, których nie posiadasz, tym bardziej nie fałszuj dokumentów które miałyby je potwierdzać. Nosi to znamiona przestępstwa.

7.     Jakie dane osobiste umieszczać, a których nie musisz?
Nie musisz umieszczać – miejsca urodzenia, nazwiska panieńskiego, obywatelstwa (polskiego),  stanu cywilnego. Nie wpisując ich zyskujesz miejsce w CV.
Obowiązkowe – Aktualne nazwisko, aktualny adres zamieszkania, aktualny numer telefonu czy adres e-mail, data urodzenia.

      Co jeszcze? Podsumowanie
Przede wszystkim stwórz CV chronologiczne, zaczynamy od ostatnio lub aktualnie zajmowanego stanowiska pracy, z wypisaniem nazwy firmy, stanowiska oraz newralgicznymi czynnościami wykonywanymi na nim ale także adekwatnymi z stanowiskiem na które aktualnie aplikujesz.
Rekruterzy przeglądając twoje CV, poszukują słów kluczy i informacji interesujących pod kątem prowadzonej przez nich rekrutacji. Stwórz uporządkowany życiorys, a ułatwisz im pracę. Postaraj się, podkreślić w CV najważniejsze informacje np. kolorami lub pogrubieniem nazw stanowisk.

Zgodnie z badaniami opisanymi w punkcie 4 górna część dokumentu skupia najwięcej uwagi. Wykorzystaj to tworząc tzw. podsumowanie zawodowe, w którym w punktach lub kilku zdaniach  opiszesz, czym się zajmujesz, zajmowałaś, jaki jest twój największy sukces zawodowy – oczywiście zgodnie z czynnościami wypisanymi w ofercie pracy na która aplikujesz. W ten sposób potwierdzasz, że Twoje CV zostało napisane pod konkretna ofertę oraz zachęcasz do dalszego czytania przez rekrutera.

Trzymając się tych wskazówek możesz zwiększyć swoje szansę, by zostać zaproszonym do dalszego etapu rekrutacji.

Badania wykazują, że przeciętny poszukujący pracy dostaje zaproszenie na 2-3 rozmowy po wysłaniu ok. 50 CV. Nie poddawaj się zatem, tylko aplikuj!

28 thoughts on “#7 wskazówek jak dopieścić swoje CV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.