W pewnym momencie życia każdego z nas dopada stagnacja.
Może ona być spowodowana studiami, życiem w tym samym środowisku, jak również naszą pracą. Może to przynieść frustrację, ale przy odrobinie samozaparcia i wewnętrznej motywacji można ją przezwyciężyć.
Co to jest? Stagnacja – zastój w danej dziedzinie,
Stagnacja – ([łac.] brak ruchu, działania i zmian w jakiejś dziedzinie lub w czyimś życiu;
To moment, kiedy pracujemy jak automat. Brak zaangażowania w wykonywane zadania może wynikać bezpośrednio z poczucia, że nasza kariera zawodowa stoi w miejscu. Może być też spowodowana ogólną sytuacją w Firmie lub poprzez działania przełożonego, który nie ma umiejętności liderskich. Kiedy wpadamy w stagnację, niewiele czujemy, raczej kręcimy się w miejscu, wykonując codzienne czynności bez zaangażowania, ale i bez niechęci. To nie motywuje do żadnego działania. Może doprowadzić do wypalenia zawodowego.
Kiedy nas dopada, nierzadko czujemy się bezradni. Chcemy coś zmienić, ale nie wiemy, jak to zrobić.
Istnieje wiele objawów stagnacji zawodowej. Który z nich brzmi znajomo dla Ciebie?
- Nie czujesz się zmotywowany do pracy
- Potrzebujesz nowych wyzwań
- Nie spotykasz nowych ludzi
- Swoje zadania wykonujesz apatycznie, rutynowo, jak automat
- W niedzielę wieczorem z niechęcią myślisz o poniedziałku i powrocie do pracy
- Potrzebujesz nowego celu, do którego będziesz dążyć
- Od dłuższego czasu nie otrzymałeś propozycji awansu
- W pracy nie otrzymujesz żadnych dowodów uznania – mentalnych i finansowych. Według przełożonego spełniasz oczekiwania ale nic ponad średnią
- Nie pamiętasz, kiedy ostatni raz przyszedłeś do pracy pełen entuzjazmu
Jeśli chociaż jeden z ww. objawów dotyczy Ciebie, oznacza to, że właśnie doświadczasz zawodowego lub osobistego impasu. Oznacza to, że w swojej obecnej firmie nie masz już możliwości rozwoju zawodowego, ponieważ jest ona dla ciebie już mało atrakcyjna.
W przypadku stagnacji życiowej, oznacza to, że również stanęłaś w miejscu. Osiągnęłaś to, co planowałaś (dom, rodzina itp.) jednak aktualnie do tego by czuć się szczęśliwą, potrzebujesz czegoś więcej.
Czy tak już będzie zawsze? Otóż nie. Przynajmniej nie musi być.
Stagnacja długotrwała może doprowadzić do frustracji, wypalenia zawodowego. Jednak można ją przezwyciężyć.
Jeśli czujesz, że doświadczasz takiego zastoju, postaraj poszukać się jego przyczyn. Zacznij świadomie obserwować swoje zachowanie w ciągu kilku najbliższych dni lub tygodni. Czy rano po wstaniu z łóżka masz ochotę iść do pracy? Czy lubisz ludzi z którymi pracujesz? Czy czujesz się doceniany? Czy masz możliwość rozwoju? Czy firma jest w stanie zaoferować Tobie awans? Czy Twoja pozycja naprawdę jest tak dobra lub taka zła? Być może nie.
Zapraszam na post – jak sobie z nią poradzić?