Leniuchowanie

Post leniuchowanie z dedykacją dla mojego brata – współczesnego biznesmena 🙂
leniuchowanie

      Podobno każdy wie co to jest. Większość wzdycha: dawno nie leniuchowałam, tak bardzo chcę nic nie robić. Dlaczego zatem nie umie tego dokonać?

     Największy problem z tym mają pracujący na własny rachunek – przedsiębiorcy, biznesmeni, menadżerowie. Okazuje się, że pęd cywilizacji oduczył nas umiejętności leniuchowania/odpoczywania. Wymaga się bowiem być ambitnym, doinformowanym, zaradnym, szybko reagującym na problem, wydajnym i produktywnym. By podołać tym wymaganiom biegniemy, biegniemy aż nagle nie możemy zwolnić! Do domu zabiera się telefon służbowy, sprawdza na bieżąco pocztę, oraz wszelkie informacje związane z pracą zawodową ale i nie tylko. Nagle okazuje się że jesteśmy cały czas zmęczeni, zdenerwowani, kładąc się spać myślimy co jeszcze mamy do zrobienia na przyszły dzień. Potem nasz organizm wysyła symptomy bardzo poważnych chorób, np. zawał serca  lub kłopoty z układem immunologicznym.
Już samo powiedzenie: „nie ma Cię na facebooku – nie żyjesz”  sugeruje, iż wirtualny świat staje się bardziej dominującym od świata realnego i surfowanie po internecie zajmuje nam dużo czasu – czasami jest się dyspozycyjnym 24h na dobę!
Kiedy zatem jest czas na nic nierobienie i w ogóle co to oznacza?
        

      Cytuję zatem Ulricha Schnabela autora książki „Sztuka leniuchowania”. Nic nierobienie to są te godziny kiedy zamiast gonić za pieniędzmi, karierą czy sukcesem, staramy się dotrzeć do samego siebie. Tak Ulrich opisuje leniuchowanie.

To czas wolny w którym robimy coś dla naszego ducha a nie dla naszego portfela. Okazuje się, że coraz więcej osób ma wyrzuty sumienia jeśli np. przez godzinę nic się nie robi, a to przecież najlepsza regeneracja dla mózgu.

       Masz tak? To spróbuj ponownie leniuchować, myślisz że nie umiesz?
      Ważne by czynności związane z leniuchowaniem weszły Tobie w nawyk, tak jak rytuał picia porannej kawy czy nawy – zaraz po wejściu do biura włączanie komputera i sprawdzanie poczty.
        Małymi kroczkami ale uda Ci się – zobaczysz.

 
motywacja i cele


Oto kilka zasad,  które wg. mnie mogą pomóc:

  1.  Stwórz plan dnia, plan tygodnia – skoro zapisujesz sobie co masz wykonać w ciągu dnia lub tygodnia, jakie zadania zrealizować, wpisz również rzeczy które sprawiają Ci przyjemność, np. spotkanie z przyjaciółmi, zagranie z rodziną w gry planszowe czy wspólne oglądanie TV, lub po prostu: NIC.  Pamiętaj tylko, by w tym czasie nie planować żadnych obowiązków – zawodowych i domowych to jest czas tylko dla Ciebie!
  2. Wypoczynek to odwrotność Twojej pracy zawodowej – w czasie zaplanowanym na wypoczynek rób rzeczy zupełnie inne niż w pracy zawodowej: jeżeli dużo rozmawiasz przez telefon lub pracujesz przy komputerze, w czasie wypoczynku nie zaglądaj do telefonu (najlepiej ją wycisz lub wyłącz) i nie włączaj komputera. Jeżeli pracujesz z ludźmi, wieczór postaraj się spędzić w wyciszeniu bez kontaktu z ludźmi. Na urlop nie zabieraj służbowego telefonu a zwłaszcza nie obiecaj innym, że będziesz odbierać pocztę elektroniczną!
  3. Bądź asertywny w stosunku do siebie i mów „Nie”

    – jeżeli masz już ten czas dla siebie i np. zaczynasz czytać książkę ale w głowie kłębią się myśli: jeszcze muszę przygotować obiad na jutro, muszę poprasować pranie czy skończyć pisanie procedury – odpowiadaj sobie: nie muszę! Prasowanie możesz skończyć jutro, procedurę napiszesz w pracy, a obiad jak raz nie ugotujesz to rodzina od razu Cię nie wyklnie. Zjedzą kanapki lub zamówicie pizze.

  4. Zmień otoczenie– nie siedź w domu gdzie na każdym kroku przypominasz sobie co jeszcze jest do zrobienia, najlepiej wyjdź na spacer na świeże powietrze, pobiegaj. Wysiłek fizyczny jest najlepszy po zmęczeniu psychicznym.
  5. Daj sobie czas na adaptację. Pozwól by niektóre zasady stały się nawykiem – pozwól sam sobie oswoić się z sytuacją że masz czas dla siebie, który nie spędzasz przy monitorze poszukując różnych niekoniecznie pożytecznych informacji
  6. Nie zwalniaj jeśli wydaje Ci się że nie umiesz.  Po prostu na urlopie poszukaj sobie innych zadań jak np. zwiedzanie nowych miejsc, wycieczki w górach czy spacery wzdłuż morza. Nikt nie każe Ci leżeć plackiem na plaży jeśli tak nie potrafisz. W domu natomiast oglądaj ulubiony film i w tym czasie maluj paznokcie lub przygotuj wędki na sezon.

         Myślę, że wprowadzenie tych kilku zasad sprawi, że poczujesz się lepiej.

    Jako kolejny argument przemawiający na korzyść nic nierobienia podam, iż drzemka lub wolny czas sprzyjają rodzeniu się pomysłów. Powiedzenie „muszę się z tym przespać” nie jest wzięte z kapelusza. Ma sens, gdyż często bywa że problem na drugi dzień znajduje rozwiązanie. Bardzo często tak bywa u mnie więc jestem żywym przykładem tego faktu!
     Twórcze pomysły mają to do siebie że pojawiają się w dość nieoczekiwanych momentach. Kiedy nie staramy się ich przywoływać np. podczas leniuchowania, spaceru, czy prysznicu.
     Wielu specjalistów zachwala również medytację jako sposób na odpoczynek. Medytujemy nawet o tym nie wiedząc, gdyż robimy to podczas modlitwy, śpiewu, zbierania grzybów czy obierania ziemniaków.
A na zakończenie cytat Bertrandta Russela:

          „Czas  zmarnowany z przyjemnością, nie jest czasem zmarnowanym.”

 
 
 wypalenie zawodowe
Podobał Ci się tekst?

14 thoughts on “Leniuchowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *