Noworoczne planowanie realizacji celów

planowanie

Święta i po świętach. Trzeba znaleźć sobie kolejne zadanie by funkcjonować w szarej codzienności. Do wiosny jeszcze trochę ale pomyślmy o zaplanowaniu działań na Nowy Rok. Macie już postanowienia noworoczne? Prawda jest taka, by funkcjonować i mieć energię i motywacje do działania należy ustalić sobie cel lub cele! Są trzy pory w ciągu roku najlepsze na ustalanie celów i planowanie:  Nowy Rok, czerwiec czyli początek lata i wrzesień, przed jesienią. Pisałam już o tym tutaj

 
Cele i zaplanowanie ich realizacji działania daje nam motywację do ich wykonania.
Różne cele ale z ukierunkowaniem na siebie, na swoje dobro i szczęście.
Jak zaplanować wykonanie naszych celów?
Najlepiej zgodnie z metodą SMART
Metoda SMART to metoda, która pomoże Ci skonkretyzować Twoje cele, dzięki czemu zwiększysz skuteczność swoich działań. Jest ona bardzo prosta i efektywna. SMART (akronim od ang. Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound, dosł. sprytny) – koncepcja formułowania celów w dziedzinie planowania, będąca zbiorem pięciu postulatów dotyczących cech, którymi powinien się charakteryzować poprawnie sformułowany cel (zgodnie z Wikipedią)
S jak Szczegółowy, konkretny i zdefiniowany jednoznacznie.
M jak Mierzalny, wymierny, musisz wiedzieć, czy udało Ci się zrealizować dane przedsięwzięcie, dobrze jest go dookreślić w jednostkach.
A jak Atrakcyjny, taki na którym naprawdę Tobie zależy, że gdy go osiągniesz będziesz baaaardzo szczęśliwym człowiekiem!
R jak Realistycznyi możliwy do zrealizowania przez Ciebie, powinien być czymś, co jesteś w stanie wykonać.
T jak Terminowy. Zapisany jako działania w konkretnych terminach realizacji, w konkretnym horyzoncie czasowym.

By udało się Tobie zrealizować te cele, odpowiedz sobie jeszcze na kilka pytań i na ich podstawie stwórz swój własny Plan Działania realizacji tego celu:

Dlaczego chcę to zrobić? Co mnie motywuje?
Wymień tylko jeden albo dwa główne powody. Twoje racje wyjaśniają twój cel.
Co się ze mną stanie, jeżeli tego nie zrobię? Jakie konsekwencje poniosę?
Często z jakiegoś powodu nie robisz tego co chciałbyś. Może to być:
                         niepokój związany ze zmianą,
                         obawa przed tym, że znowu się nie uda.
                         Bo uważasz, że z Tobą nie jest tak źle, bo inni mogą mieć gorzej,
Każdy znajdzie dla siebie inne usprawiedliwienie. Niektórzy mają ogromne kłopoty z podaniem prawdziwej przyczyny rezygnacji z działania.
Dlaczego boję się to zrobić? Jakie są bariery i trudności do pokonania?
Każdej zmianie towarzyszy niepokój – czy podołam? Ja się na tym nie znam? Znowu mi nie wyjdzie. Nawet wtedy, kiedy wiesz, że bardzo pragniesz tej zmiany. Czasem rozpoznanie przyczyny strachu jest pomocne w walce z nim samym. Może nie jesteś jeszcze świadomy, że posiadasz niezbędne umiejętności i predyspozycje? Co tak naprawdę cię ogranicza?
Dążenie do celu
Wybierz działania, które pomagają zrealizować twoje cele.
Pomyśl też o tym, w jaki sposób będziesz mógł ocenić swoje postępy. Pomyśl jak to będzie, jak osiągniesz cel! Możesz napisać plan działania w celu uporządkowania myśli i na tym poprzestać, ale możesz też sprawdzać, czy udaje ci się realizować to, co wcześniej zaplanowałaś/eś, na każdym etapie realizacji. Spróbuj odpowiedzieć sobie również na pytania: Kto może ci pomóc?, Co będziesz czuł, gdy osiągniesz cel? Bez względu na to, co zrobisz, uznaj ocenę realizowanych zamierzeń za część planu działania.
I pamiętaj myśl pozytywnie
Cele noworoczne

A więc jakie masz cele noworoczne?

Ja wybrałam pięć kategorii ważne w moim i nie tylko myślę w życiu, w których sprecyzowałam swoje cele na ten rok.
Coś dla siebie, tylko dla mnie coś osobistego i intymnego  – coś szalonego np. zrobienie tatuażu. Szczerze? Marzę o tym od bardzo bardzo dawna… jeszcze za czasów dinozaurów mi się marzył… potem zapomniałam o tym marzeniu, aż w końcu uświadomiłam sobie, że jestem dorosła i mogę sobie zrobić na swoim ciele bo tylko JA o tym decyduje, nikt inny!
Coś dla rodziny, bo życie rodzinne jest dla mnie ważne – planowanie wakacji 2017. Początek roku to najlepszy moment na planowanie tegorocznych wakacji! Tym bardziej jeżeli Waszym marzeniem jest wysokobudżetowe przedsięwzięcie. Dobrze jest wtedy zaplanować zorganizowanie takiej sumy pieniędzy, np. przez oszczędzanie poczynając już od początku roku  .. My z mężem nieraz zakładaliśmy skarbonkę – taką tylko do rozbicia, i odkładaliśmy do niej np. wszystkie 5 zł które znajdziemy w portfelu. Przez rok czasu można tym sposobem uzbierać niebagatelną kwotę! 
Coś dla pracy zawodowej, w końcu życie zawodowe jest tak samo ważne jak osobiste i warto iść do przodu i się rozwijać  – postanowienie bycia lepszym współpracownikiem, szefem, popracuj nad komunikacją – polecam recenzję ważnego poradnika: „żmija w pracy”. Ja w tym roku u siebie stawiam na rozwój umiejętności lingwistycznych.
Coś dla pasji, zainteresowania – może jest jakaś książka lub książki które od dawna chcesz przeczytać? Albo rozwinąć w jakimś zakresie bloga? Zastanów się na czym zależy Tobie i jak chcesz rozwijać swoją pasję J
Coś dla zdrowia – zmień sposób odżywania, poszukaj aktywność fizyczną.  A może masz zamiar wziąć się za odchudzanie? Początek roku jest dobrym momentem na podjęcie decyzji. Polecam zatem odchudzanie razem z Cytryniaki, w grupie siła! Ponieważ od września zaczęłam biegać i kontynuuje to, bo moim celem jest osiągnięcie kolejnej życiówki na koniec roku w aspekcie długości przebiegniętej trasy J
 
A jak to wygląda u Ciebie?

 

Jakie Ty masz cele założone na nowy rok? Podziel się J
Podobał Ci się tekst?

25 thoughts on “Noworoczne planowanie realizacji celów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *