Rozdział I Ustal swój własny Plan Działania w aspekcie Poszukiwania Pracy

 

plan działania w poszukiwaniu pracy
 
Rozdział I Ustal swój własny Plan Działania w aspekcie Poszukiwania Pracy 
 

Czyli odpowiedz sobie na kilka zasadniczych pytań. Ponadto ważne i kluczowe jest to jaki status prawny na daną chwilę posiadasz? Czy jesteś już bez pracy tzn. np. otrzymałaś/eś  świadectwo pracy, czy w trakcie wypowiedzenia lub chorobowego? Ustal swój Plan Działania.

Jeżeli jesteś już bez pracy zastanów się, czy nie lepiej zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy najbliższym dla Ciebie pod względem zamieszkania (można to zrobić już przez internet) by korzystać z różnych form finansowanych przez PUP, np. staże, szkolenia zawodowe, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zostać zatrudnionym na stanowisku utworzonym w wyniku doposażenia/wyposażenia.
Bez względu na status prawny, możesz skorzystać z usług doradców zawodowych w Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (CIiPKZ). Pomoc jest bezpłatna a doradcy  pomogą Ci odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości związane z Twoją osobą oraz na punkty podane poniżej. Poznaj zespół doradców z bydgoskiego Centrum, którzy profesjonalnie Cię wesprą w Twoich działaniach.
 
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej
 
 
Jest to możliwe w trakcie porady indywidualnej, czyli rozmowy bezpośredniej z doradcą, tylko Ty i On, lub w formie porady grupowej czyli tak zwanego szkolenia, warsztatów.

Na zajęciach  prowadzonych w CIiPKZ rozwiniesz np. swoje umiejętności interpersonalne, lepiej poznasz swoje mocne strony ale również przygotujesz się do skutecznego poszukiwania pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych czy odbywania rozmów kwalifikacyjnych.

W Centrum pozyskasz również cenne informacje dotyczące sytuacji na rynku pracy, oczekiwań pracodawców, sytuacji zawodów, których wykonywaniem jesteś zainteresowana/zainteresowany.
 
Jaki Plan Działania ja Tobie proponuję w aspekcie poszukiwania nowej pracy? Przeczytaj również mój post dotyczący planowania.
1. Zastanów się co potrafisz – nie tylko chodzi mi o czynności do tej pory wykonywane w pracy zawodowej ale na co dzień w domu, w czasie wolnym, bo lubisz;
2. Zastanów się  co chcesz robić – na jakich stanowiskach chciałabyś/chciałbyś pracować>
3Skontaktuj się z doradcą zawodowym w CIiPKZ;
4. Stwórz CV – życiorysy.
5. Jaką prace chcesz/możesz wykonywać? Etat? Dodatkowa? A może własny biznes? Pomyśl o sobie co będzie za kilka lat – ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne – czy nabędziesz i kiedy prawo do emerytury;
6. Jak będziesz szukać pracy? Jak wygląda lokalny rynek pracy? Firmy w których mogłabyś /mógłbyś pracować;
7Zorientuj się, gdzie w okolicy w najbliższym czasie będzie organizowana Giełda Pracy;
8. Wysyłaj aplikacje…
9. Żeby wszystko spamiętać i się nie powtarzać postanowiłam stworzyć bazę pracodawców do których wysłałam już aplikację – spróbuj Ty również.
10. Notuj swoje działania. Warto prowadzić dziennik podejmowanych działań, w którym zapisujesz z kim i kiedy nawiązałaś kontakt i jaki był tego efekt. Przy intensywnych poszukiwaniach pozwoli to Tobie po pierwsze nie zgubić się w  „gąszczu” własnych działań i po drugie planować kolejne. Ponadto będziesz mieć obraz tego ile już zrobiłaś i co warto zrobić jeszcze, by osiągnąć sukces.
11. Networking… na spotkaniach u znajomych na facebook różne spotkania kobiet, biznesu;
12. Promuj swoją osobistą markę – czyli siebie!
13. Zaloguj się na portale biznesowe: linkendin czy goldenline.

Przystępując do działania, które może trwać bardzo długo, należy dokonać pewnego bilansu, a przede wszystkim jasno i precyzyjnie określić cel, który chcemy osiągnąć – podjąć decyzję jakiej pracy szukasz. Należy również określić środki i metody jego realizacji. Jeżeli wiemy, czego chcemy, to już połowa sukcesu.

26 thoughts on “Rozdział I Ustal swój własny Plan Działania w aspekcie Poszukiwania Pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.