Skuteczne metody poszukiwania pracy

blog o motywacji

 

Myślę, że nie muszę wymieniać metod na samym początku, bowiem są one wszystkim znane. Ważna jest jednak odpowiedź na to pytanie:

Jakie  metody poszukiwania pracy są najbardziej skuteczne i dają szybki efekt ciekawej oferty pracy?

Uważam, że każdy chciałby to wiedzieć.
Przedstawię Wam wyniki badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Firmę Sedlak&Sedlak dotyczących sposobu znalezienia pracy.
Do ankiety przystąpili respondenci o stażu pacy nieprzekraczającym 1 roku. Oświadczyli, że znaleźli pracę w efekcie różnych działań.
Najczęściej odpowiadali, że znaleźli ją w wyniku samodzielnych poszukiwań (34%). Stosunkowo często informację o pracy zasięgnęli również z ogłoszenia (27%) oraz z polecenia znajomych (23%). Pozostałe sposoby znalezienia pracy były zdecydowanie mniej popularne – na rekrutację wewnętrzną, Urząd Pracy, pośrednictwo biura karier wskazał niski odsetek ankietowanych (3-5%). Nieliczni korzystali z pomocy firm doradztwa personalnego, otrzymali awans lub sami założyli firmę.

 Skuteczne metody poszukiwania pracy:

blog o pozytywnym myśleniu
Przystępując do przygody związanej z znalezieniem pracy warto skorzystać zatem ze wszystkich możliwych sposobów.
Zwróć uwagę na różnorodność metod poszukiwania pracy i ich efektywność.

Ważne, iż każda próba, a szczególnie każda nieudana próba jest bardzo cenna, bo rozszerza nasze doświadczenie i daje wiedzę o tym, jak danej rzeczy robić nie należy.

Najszybciej efekt możesz osiągnąć stosując wszystkie metody, gdyż nie wiesz która tak naprawdę metoda dla Ciebie będzie właśnie skuteczna.
Przy poście dotyczącym planowania działań związanych z poszukiwaniem pracy miałaś/eś zastanowić się jakiej pracy szukasz, czy na stanowisku na którym do tej pory pracowałaś/eś czy bierzesz pod uwagę szersze spektrum, mając świadomość szerokiego zakresu czynności wykonywanych do tej pory? Twoja decyzja dotycząca obszaru poszukiwanych stanowisk daje Tobie również odpowiedź dotyczącą metod poszukiwania pracy.
Najszybciej w dzisiejszych czasach można dotrzeć do ofert poprzez internet. Jest tyle wyszukiwarek z ofertami, a także poprzez strony internetowe Pracodawców.
Najczęściej stosowane metody poszukiwania pracy
wcale nie muszą być najbardziej skuteczne dla Ciebie.
A co jeśli po kilkutygodniowym poszukiwaniu pracy nadal nie ma odzewu od Pracodawców?
Zaczynamy się denerwować, ale spokojnie pomyśl jednocześnie jeszcze raz nad swoim planem działania. Bariery napotykane przez nas mogą a raczej do pokonania.
Bariery zależne od nas wydają się być łatwiejsze do pokonania, ale możemy próbować pokonywać również te, które uważaliśmy za „obiektywne”, np. małą liczbę ofert pracy „zwiększamy dla siebie” gdy intensywniej szukamy pracy lub decydujemy się na zmianę miejsca zamieszkania. Motywacją do podjęcia takiej decyzji jest wybrany styl życia, chęć zaspokojenia potrzeb oraz hierarchia wartości (życiowych i zawodowych) danej osoby.
Warto się również zastanowić czy nie rozwinąć swoich kwalifikacji zawodowych lub osobistych dodatkowym szkoleniem i tym samym stać się bardziej atrakcyjnym na rynku pracy dla potencjalnego Pracodawcy.
Sukces rodzi się z połączenia doświadczenia,
aktywności, pomysłowości i wytrwałości.

Co w ogóle oznacza samodzielne poszukiwanie pracy?

Samodzielne poszukiwanie pracy, to nic innego jak wysyłanie ofert bez oferty od Pracodawcy. Kontakt z nim lub Działem HR Firmy mimo, że aktualnie nie poszukują pracownika o takich kwalifikacjach jakie masz TY. Jednak prawdopodobnie mają coś takiego jak Baza kandydatów, w której umieszczą Twoje CV.W sytuacji, gdy będą poszukiwać na dane stanowisko – skontaktują się z Tobą.
To również aplikowanie na wybrane oferty lub kontakt z Pracodawcą bezpośredni. By pokazać się, zrobić dobre wrażenie i zostawić aplikację.
 
Przykładowe wyszukiwarki z ofertami pracy:
A ostatnio bardzo popularny i lubiany przez pracodawców stał się olx.pl czyli dawna tablica!
Pamiętaj warto stworzyć sobie rejestr wysyłanych aplikacji, gdyż po kilkudziesiątym wysłanym CV możesz już nie kojarzyć do kogo wysyłałaś/eś i przy odebraniu telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną możesz zadawać dziwne pytania typu: kim jesteście ach tak, tak coś tam kiedyś do Was wysyłałem/am… a to błąd karygodny!
 
 
====================================================
Uważasz że jest to wartościowy wpis? Udostępnij go dalej – będzie mi niezmiernie miło, gdy skorzysta z niego więcej osób
Podobał Ci się tekst?

22 thoughts on “Skuteczne metody poszukiwania pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *