Aplikacje, dokumenty aplikacyjne czyli żargon rekrutacyjny

projekt praca

No dobrze, zadbałaś/eś o swój wizerunek w sieci to teraz pomyśl o słowie pisanym, czyli aplikacje, które będziesz przesyłał/a do potencjalnych pracodawców.

  Ja na początku swojej kariery zawodowej myślałam, że jak napiszę jedno CV to będę mogła je kopiować do wszystkich Pracodawców. SERIO SERIO. A tu trzeba było stworzyć aplikacje w liczbie mnogiej.

 

A Wy co na to?
Aktualnie pisząc CV zajmuje mi to ok 3o min do jednej godziny, w zależności czy do kompletu przygotowuje jeszcze list motywacyjny. A jak otwieram folder: życiorysy to zebrała się ich spora kolekcja. Chyba 30! … policzyłam, jest ich już 41.
Oczywiście, że większość wiadomości kopiuje ale dla mnie najważniejsza jest ta pierwsza część CV czyli priorytetowe umiejętności i kompetencje, które modyfikuje w zależności od wymagań Pracodawcy w ofercie.
A teraz kilka praktycznych wskazówek co do wyglądu życiorysu i listu motywacyjnego:
Aktualnie odpowiada się na ofertę pracę przez specjalny portal internetowy, lub po prostu wysyła na adres mailowy Firmy. Jeżeli w ofercie pisze: złóż aplikacje, to oznacza to, że pracodawca spodziewa się CV, Listu motywacyjnego a czasami też dokumentów potwierdzających odpowiednie kwalifikacje.
Życiorys zawodowy (curicullum vitae), inaczej CV – zawiera uporządkowane dane o kandydacie. Ma on wyróżniać się spośród innych CV – forma dokumentu powinna przyciągnąć uwagę i robić wrażenie pracy starannej, dokładnie przemyślanej, skierowanej do danego odbiorcy (konkretnego pracodawcy). Powinien eksponować cechy i umiejętności podane w ogłoszeniu oraz zawierać określone informacje: ukończone kursy, szkolenia, aktywność w organizacjach, udział w wolontariacie.
Nie wypisujemy już tylko nazwę firmy i stanowisko – przy stanowisku wymieniamy główne czynności które wykonywaliśmy na co dzień i które są zbieżne z czynnościami oferowanymi w ofercie pracy, na którą aplikujemy.
By wyróżnić się – czasami z tłumu innych życiorysów, proponuje stworzenie CV kreatywnego, niestandardowego.
            

Przedstawię Tobie jeszcze kilka kluczowych dla mnie informacji, dotyczących wyglądu życiorysu zawodowego, który na wstępie procesu rekrutacyjnego jest Twoją wizytówką i być może ważnym pierwszym wrażeniem (jeżeli nie masz profilu na portalu społecznościowym).

1.      Klauzula o ochronie danych osobowych – bardzo ważna sprawa, nie  umieszczając  jej w CV praktycznie nie możesz wysłać  go do Pracodawcy. Dział Personalny nie ma wtedy prawa do przetwarzania i przechowywania Twoich danych personalnych zawartych w tym dokumencie.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji  zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 922)
2.      Wygląd CV – czy kreatywny? Czy CV powinno być pomysłowe? Zależy na jakie stanowisko aplikujesz. W przypadku grafika, projektanta, czy np. copywritera liczy się przede wszystkim portfolio czyli przykładowe prace, które opracowałeś. Życiorys na pewno powinien być czytelny, przejrzysty i konkretny. Możliwe, że piszesz bloga, który może być Twoim swoistym i jedynym swego rodzaju dowodem na umiejętności, które posiadasz (pod warunkiem, że treść bloga zgadza się z zakresem czynności na stanowisku na które aplikujesz) lub zainteresowania. Pamiętaj, by wtedy w CV umieścić informacje o blogu.
3.      Czy umieszczać zdjęcie? Dobre pytanie, jeszcze wiele osób po prostu boi się umieszczać zdjęcie. Czasami Pracodawca „wymusza” od nas ten element. Moim zdaniem – umieszczać. Pozwoli to rekruterowi jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną zapoznać się z naszą osobą i zwizualizować sylwetkę zawodową, która ukrywa się w tekście CV (pierwsze wrażenie!). PAMIĘTAJjednak,  by zdjęcie było profesjonalne, bardziej tzw. Legitymacyjne a nie z tzw. Strony randkowej lub urlopu na plaży!
4.     Na co zwraca uwagę rekruter przez pierwsze 6 sekund przeglądania CV?
Kilka lat temu WP umieściła niesamowity artykuł dotyczący odpowiedzi właśnie na to pytanie.  Opisała badanie jednego z największych portali kariery – The Ladders, które udowodniło, że pierwsze 6 sekund przeglądania CV przez rekrutera decyduje, czy zostanie ono dokładnie przeczytane. Zastosowano metodę „eyetracking”, która śledziła wzrok 30 profesjonalnych rekruterów na dwóch różnych CV (więcej o tej metodzie wspominałam tutaj).
Wyniki badania jednoznacznie pokazały, że ważny jest układ treści oraz jej odpowiednie eksponowanie.
5.     Czy podpasować pod pracodawcę? Również skłamać?

TAK, podpasować pod wymagania pracodawcy w ofercie, czyli wypisujemy umiejętności, czy czynności które wymaga się w ofercie a które wykonywaliśmy w poprzedniej/poprzednich pracach. NIE! Nie kłamiemy, gdyż najgorsze co może być to oszukanie pracodawcy. Kłamstwo i tak wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej lub podczas okresu próbnego a wtedy jesteśmy zdyskwalifikowani z jakiekolwiek pracy w tej Firmie.

Ważne! Nie wpisuj w CV kompetencje, których nie posiadasz, tym bardziej nie fałszuj dokumentów które miałyby je potwierdzać. Nosi to znamiona przestępstwa.
List motywacyjny
Treść listu motywacyjnego zależy od tego, czy stanowi on odpowiedź na ogłoszenie rekrutacyjne, czy też jest wysyłany do firmy, którą jest zainteresowany potencjalny kandydat, nawet jeśli nie wie, czy prowadzi ona w tej chwili nabór.
Przy pisaniu listu motywacyjnego stosuje się wymienione na początku ogólne zasady pisania dokumentów aplikacyjnych, a ponadto należy wziąć pod uwagę, że:
Przede wszystkim w liście motywacyjnym powinny znaleźć się odpowiedzi na pytania: „Dlaczego staram się o pracę w tej właśnie firmie?” oraz „Dlaczego właśnie ja powinienem zostać w niej zatrudniony?”;
Istotne jest imienne zaadresowanie listu z podaniem dokładnej i pełnej nazwy firmy, jej adresu oraz osoby odpowiedzialnej za rekrutację;
W liście należy przekazać tylko te informacje o kwalifikacjach zawodowych, umiejętnościach i predyspozycjach, które są zbieżne z oczekiwaniami pracodawcy – nie musisz przedstawiać siebie jako osoby o wybitnych zdolnościach przywódczych, organizacyjnych etc.
List motywacyjny pisze się w pierwszej osobie, a całość powinna się zmieścić na jednej stronie A4;
Nie należy zapomnieć o dodaniu klauzuli o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów rekrutacji.
Co jeszcze? Podsumowanie

Przede wszystkim stwórz CV chronologiczne, zaczynamy od ostatnio lub aktualnie zajmowanego stanowiska pracy, z wypisaniem nazwy firmy, stanowiska oraz newralgicznymi czynnościami wykonywanymi na nim ale także adekwatnymi z stanowiskiem na które aktualnie aplikujesz.

Trzymając się tych wskazówek możesz zwiększyć swoje szansę, by zostać zaproszonym do dalszego etapu rekrutacji.

Badania wykazują, że przeciętny poszukujący pracy dostaje zaproszenie na 2-3 rozmowy po wysłaniu ok. 50 CV. Nie poddawaj się zatem, tylko aplikuj!
Pamiętaj o życiorysie na profilu linkendin lub goldenline! A może znasz inne portale dzięki którym można pozyskać oferty pracy?
========================

 

GAFA: kilka lat temu na początku mojej kariery zawodowej popełniłąm błąd… w LM nie zmieniłam nazwy firmy i wysłałam kopię do innego Pracodawcy. Najadłam się wstydu kiedy rekruter zapytał się mnie, jak poszło mi w tamtej firmie, czy byłam na rozmowie kwalifikacyjnej ech… od tego czasu zawsze uważnie sprawdzam wszystkie dokumenty zanim prześlę dalej.
 
====================================================
Uważasz że jest to wartościowy wpis? Udostępnij go dalej – będzie mi niezmiernie miło, gdy skorzysta z niego więcej osób

15 thoughts on “Aplikacje, dokumenty aplikacyjne czyli żargon rekrutacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *