Dzisiaj bohaterem wpisu gościnnego w ramach projektu „Godzę pasję z karierą” jest Łukasz. Opowie Wam o tym co robi, czyli o fotografowaniu.
Fotograf – Opis zawodu.
Fotograf zawodowo zajmuje się wykonywaniem wszelkiego rodzaju zdjęć, ich wywoływaniem oraz obróbką. Wykonuje zdjęcia do dokumentów, zdjęcia okolicznościowe (śluby, chrzciny, komunie, fotografie szkolne), zdjęcia portretowe, reklamowe czy reportażowe. Wielu fotografów skupia się tylko na jednym rodzaju wykonywanych fotografii (np. fotografia ślubna, sportowa, reklamowa)
Ja właśnie głównie zajmuję się fotografią ślubną i rodzinną. W tak zwanym między czasie fotografuję codzienność na ulicy, w domu, wszędzie.
Ukończenie jakiej szkoły jest wymagane?
Żadnej. Oczywiście są kierunki ściśle powiązane z fotografią, jednakże ukończenie takiej szkoły nie jest wymagane aby móc właściwie zajmować się fotografią, tym bardziej w ramach własnej działalności gospodarczej
Swoje umiejętności fotografowie mogą uzupełniać na różnego rodzaju warsztatach i kursach, uczących np. obsługi nowych programów komputerowych przeznaczonych do obróbki zdjęć, metod wykonywania konkretnego typu fotografii itd.
Ja polecam warsztaty. Obecnie jest tego mnóstwo. Wystarczy znaleźć te najbardziej dopasowane do naszych oczekiwań.
W mojej opinii bardzo ważne jest poczucie estetyki, duża wrażliwość, umiejętność obserwacji i dostrzegania małych rzeczy. Znajomość siebie i swoich potrzeb. Bardzo ważna i przydatna jest wiedza zawarta w albumach i książkach fotograficznych. To tam można w spokoju zgłębiać klasykę fotografii. Szczególnie teraz polecam tę formę gdyż napływ olbrzymiej ilości często kiepskich zdjęć zalewa internet… No właśnie, wszyscy jesteśmy fotografami.
Gdzie można znaleźć pracę?
Tak naprawdę od początku wiedziałem, że chcę otworzyć własną działalność gospodarczą. Dlatego też nie interesowałem się miejscami gdzie mógłbym taką pracę znaleźć.
Jednak wymienić tutaj warto możliwość podjęcia pracy w studiach fotograficznych, w redakcjach gazet, czy w różnych firmach np. agencjach reklamowe itp.
Charakterystyka wykonywanych zadań i czynności.
Wachlarz zadań jest dość duży. Obok podstawowych czynności jak fotografowanie, edycja, obróbka, projektowanie albumów, wywoływanie zdjęć ważne jest również prowadzenie swoich kanałów w mediach społecznościowych, dbanie o reklamę, mailing, spotkania z Klientami. Realizacja zlecenia zazwyczaj jest poprzedzona spotkaniem z Klientem. Jest to bardzo ważne. Warto się spotkać, bliżej poznać wizję klienta i miło spędzić czas przy kawie .
Co w tej pracy podoba mi się najbardziej?
Możliwość przebywania z ludźmi, często w ich najważniejszych momentach życia. Obserwowanie ich szczęści, miłości i fotografowanie jej.
=================
Zapraszam na Łukasza stronę, instragram i facebook.
Super, jeśli można dzielić pracę z pasją!;-) Piękne zdjęcia! Powodzenia!
Dziękuję za dobre słowo! Zapraszam do sprawdzenia zdjęć ostatniej sesji rodzinnej 🙂 o tu:
https://www.gsl-studio.com/single-post/2018/02/05/Paulina-Helena-Tomek-Bunio-Lucek-i-sesja-rodzinna
Niektórzy mają szczęście i znajdują swoją pasję i na dodatek dzięki niej zarabiają. Bardzo fajne foty.
Dziękuję 🙂
Przepiękne te zdjęcia….jestem oczarowana! Zapraszam do mnie!
Dziękuję Asia. Więcej znajdziesz tu: https://www.gsl-studio.com/ , tu: https://www.instagram.com/gsl_studio_fotografia/?hl=pl i tu: https://www.facebook.com/lukasz.grzybowski.photography/
Piękne są te zdjęcia! 🙂
Jak świetnie zauważył Łukasz, ważne jest dostrzeganie małych rzeczy i poczucie estetyki. Ja bym dorzuciła od siebie, że w ty zawodzie trzeba umieć widzieć, nie tylko patrzeć 🙂
Zdjęcia faktycznie przecudne, a i sam post bardzo ciekawy 🙂
Każdy powinien znaleźć miejsce dla siebie i się realizować w pracy zawodowej, nie zawsze się to udaje ale warto do tego dążyć.
Piękne i klimatyczne zdjęcia 🙂 Sama w zasadzie jestem zmuszona do robienia zdjęć na swojego bloga, bo pokazuję moje rękodzieło – i tu nie zgodzę się z Łukaszem 😉 Nigdy nie nazwałabym siebie fotografem – ja po prostu robię zdjęcia na potrzeby bloga, a fotografom nie dorastam do pięt, mimo, że bardzo się staram 🙂
Fantastycznie, kiedy pasja łączy się w naturalny sposób z zawodem, ile wówczas z niej radości. 🙂
Łącząc pasję z pracą można iść na wiele ustępstw 😉 Trzeba jednak pamiętać by nie zapuścić się w kozi róg.