Fotograf

Dzisiaj bohaterem wpisu gościnnego w ramach projektu „Godzę pasję z karierą” jest Łukasz. Opowie Wam o tym co robi, czyli o fotografowaniu.

fotograf

Fotograf – Opis zawodu.

Fotograf zawodowo zajmuje się wykonywaniem wszelkiego rodzaju zdjęć, ich wywoływaniem oraz obróbką. Wykonuje zdjęcia do dokumentów, zdjęcia okolicznościowe (śluby, chrzciny, komunie, fotografie szkolne), zdjęcia portretowe, reklamowe czy reportażowe. Wielu fotografów skupia się tylko na jednym rodzaju wykonywanych fotografii (np. fotografia ślubna, sportowa, reklamowa)

Ja właśnie głównie zajmuję się fotografią ślubną i rodzinną. W tak zwanym między czasie fotografuję codzienność na ulicy, w domu, wszędzie.

Ukończenie jakiej szkoły jest wymagane?

Żadnej. Oczywiście są kierunki ściśle powiązane z fotografią, jednakże ukończenie takiej szkoły nie jest wymagane aby móc właściwie zajmować się fotografią, tym bardziej w ramach własnej działalności gospodarczej

Swoje umiejętności fotografowie mogą uzupełniać na różnego rodzaju warsztatach i kursach, uczących np. obsługi nowych programów komputerowych przeznaczonych do obróbki zdjęć, metod wykonywania konkretnego typu fotografii itd.

Ja polecam warsztaty. Obecnie jest tego mnóstwo. Wystarczy znaleźć te najbardziej dopasowane do naszych oczekiwań.

W mojej opinii bardzo ważne jest  poczucie estetyki, duża wrażliwość, umiejętność obserwacji i dostrzegania małych rzeczy. Znajomość siebie i swoich potrzeb. Bardzo ważna i przydatna jest wiedza zawarta w albumach i książkach fotograficznych. To tam można w spokoju zgłębiać klasykę fotografii. Szczególnie teraz polecam tę formę  gdyż napływ olbrzymiej ilości często kiepskich zdjęć zalewa internet… No właśnie, wszyscy jesteśmy fotografami.

Gdzie można znaleźć pracę?

Tak naprawdę od początku wiedziałem, że chcę otworzyć własną działalność gospodarczą. Dlatego też nie interesowałem się miejscami gdzie mógłbym taką pracę znaleźć.

Jednak wymienić tutaj warto możliwość podjęcia pracy w studiach fotograficznych, w redakcjach gazet, czy w różnych firmach np. agencjach reklamowe  itp.

Charakterystyka wykonywanych zadań i czynności.

Wachlarz zadań jest dość duży. Obok podstawowych czynności jak fotografowanie, edycja, obróbka, projektowanie albumów, wywoływanie zdjęć ważne jest również  prowadzenie swoich kanałów w mediach społecznościowych, dbanie o reklamę, mailing, spotkania z Klientami. Realizacja zlecenia zazwyczaj jest poprzedzona spotkaniem z Klientem. Jest to bardzo ważne. Warto się spotkać, bliżej poznać wizję klienta i miło spędzić czas przy kawie .

Co w tej pracy podoba mi się najbardziej?

Możliwość przebywania z ludźmi, często w ich najważniejszych  momentach życia. Obserwowanie ich szczęści, miłości i fotografowanie jej.

=================

Zapraszam na Łukasza stronę, instragram i facebook.

 

13 thoughts on “Fotograf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *