Lider – naturalny przywódca zespołu

Ostatnio w literaturze fachowej, publikacjach w sieci bardzo często przewija się pojęcie: Lider. Propozycje szkoleń, lub materiałów, które pozwolą nam stać się Liderem.

Ponieważ sama od kilkunastu miesięcy z powodzeniem działam w projekcie, który rozwija wśród uczestników umiejętności liderskie, postanowiłam podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami. Sama chętnie korzystam z pozycji rozwojowych w tym obszarze i mogę polecić kilka dobrych książek.

lider - naturalny przywódca

Liderem nazywa się często każdy Menadżer, kierownik – nie każdy jednak nim jest.

W firmach małych i tych dużych mamy do czynienia z struktura organizacyjną. Jak to w strukturze jest, są stanowiska kierownicze, zarządzające, dysponujące władzą. Ta władza jednak jest „przynależna” do stanowiska, natomiast nie zawsze idzie w parze z autentycznym przywództwem.

Kto to jest Lider?

Przywódcalider – szczególny rodzaj kierownika, który ma bezpośredni związek z zachowaniami organizacyjnymi. Przywódca to osoba mająca duży wpływ na podwładnych, którzy wykonują polecenia pożądane przez szefa ze względu na więzi, jakie ich łączą. Przywództwo charakteryzuje się wyjątkowymi cechami osoby, której inni skłonni są zaufać i podporządkować się dobrowolnie. Taka osoba cieszy się w wybranej grupie społecznej autorytetem, władzą, która jest akceptowana. Według Stanisława Miki przywództwo postrzegane jest jako pewna zdolność, umiejętność lub cecha zjednywania sobie zwolenników, wywierania wpływu, a także tworzenia wizji rozwoju i pobudzania ludzi do działania.

Badacze doszli do wniosku, że grupa dobrze działa, gdy ma kogoś, kto pełniłby dwie podstawowe funkcje:

  1. rozwiązywania problemów – związane z konkretnymi działaniami, kompetencje, wiedzę
  2. społeczne – podtrzymujące trwałość grupy (pośredniczenie w rozwiązywaniu

Bycie Liderem to nie zawsze to samo co bycie Kierownikiem.

„Szef zarządza ludźmi – lider ich wspiera (Kenneth Blanchard)

Szef dba o wyniki – lider dba o ludzi

Najważniejszy jest człowiek. To, jaki jest, jakie ma wartości, co jest dla niego ważne. Jaką postawę przyjmuje, na ile jego zachowania ją asertywne, na ile szanuje innych… Człowiek, ze wszystkim swoimi zaletami i wadami, człowiek – szczery i autentyczny. Dzięki temu – łatwiej jest nam mówić o liderach – prawdziwych, za którymi zespół, grupa podąża razem- w wytyczonym kierunku.

Prawdziwe przywództwo to zapomniana sztuka. Przywódcy nie mają wieść nas do jakiegoś miejsca, gdyż cel wędrówki jest inny – chodzi o zrozumienie i doskonalenie naszego jestestwa. W świecie naznaczonym niepewnością przywództwo jest w zasadzie aktem miłości.

Być może właśnie dlatego tak trudno o prawdziwe przywództwo.

Dobry Lider unika bycia w centrum uwagi, bo woli poświęcać czas i energię na robienie tego co konieczne. Woli wspierać i chronić swoich ludzi.

To nie stanowisko czyni z kogoś lidera. Przywództwo to postanowienie, by służyć innym niezależnie od rangi. Są ludzie którzy mają władzę a nie są liderami. Są też tacy którzy zajmują najniższe pozycje w organizacji lecz są bez wątpienia liderami.

Liderem chciałby być każdy jednak nie każdy w tym kierunku się rozwija. Bowiem tak jak wspomniałam na początku, jest to umiejętność, którą może nabyć każdy dzięki działaniom oraz wykorzystaniu wiedzy na ten temat. Zachęcam do czytania pozycji na ten temat.

2 thoughts on “Lider – naturalny przywódca zespołu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.