Naga prawda o biznesie w MLM

MLM co to jest i czy należy się go bać?

W internecie, na grupach w social media zalewają nas ofertami pracy dodatkowej, z możliwością lekkiego i prostego zarobku, przez internet. Pierwsze pytanie czytelników brzmi: czy to jest MLM?

MLM

…Bo jeśli tak to dziękuje… Ale dlaczego dziękujesz? Co masz przeciwko pracy w MLM?

Najczęstsze odpowiedzi: Bo ktoś na kimś zarabia, bo oszukują, kłamią,  tyle się przecież nie zarobi.

Jednak czy na pewno jest to prawda? A czy sam/a próbowałeś/aś swoich sił w pracy w marketingu sieciowym?

Zacznę może od samego początku i wyjaśnienia, co to jest tak naprawdę ten MLM.

Marketing sieciowy, inaczej zwany MLM (ang. multi-level marketing) Po pierwsze jest to „Marketing” czyli przekazywanie produktu lub usługi od usługodawcy czy producenta do odbiorcy. Termin „Wielopoziomowy” z kolei odnosi się do systemu naliczania wynagrodzeń poszczególnym dystrybutorom (czyli osobom odpowiedzialnym za dostarczenie produktu czy też usługi do odbiorcy końcowego). Tak więc strategia firm działających na zasadzie marketingu sieciowego polega na dystrybucji produktu poza tradycyjną siecią sklepową.

Pozwala zatem sprzedawcom na budowanie osobistych struktur współpracowników, od których obrotu otrzymuje się dodatkowe prowizje. Każdy sprzedawca w marketingu wielopoziomowym ma możliwość zbudowania własnej struktury handlowców, w której każdy z nich wynagradzany jest na podstawie obowiązującego w danej firmie planu marketingowego.  Jednocześnie, bycie wyżej w firmowej hierarchii niekoniecznie przekłada się na wyższe zarobki – zależą one bowiem od wspomnianego planu marketingowego (Wikipedia).

Marketing wielopoziomowy mylony jest z tak zwaną „piramidą finansową”. Różnica polega na tym, że w marketingu wielopoziomowym każdy uczestnik może mieć własnych klientów, którym dostarcza towary według ich potrzeb, a jakość towaru czy usługi odpowiada cenie. W piramidach finansowych nie ma zazwyczaj towarów. W marketingu wielopoziomowym uczestnik zarabia na sprzedaży prowadzonej osobiście oraz na sprzedaży partnerów z sieci. Uczestnik nie zarabia na samym pozyskiwaniu nowych uczestników. W piramidzie finansowej zarobek uczestnika pochodzi wyłącznie z bardzo wysokiego wpisowego, wpłacanego przez nowych członków struktury za prawo włączenia się w tę strukturę.

Najważniejsza idea marketingu sieciowego polega na nie generowaniu ogromnych kosztów związanych z reklamą, promocją sprzedaży, czy tradycyjnym marketingiem. Te pieniądze przeznacza się na wynagradzanie swoich współpracowników. Co ciekawe w firmach marketingu sieciowego nie ma kadry kierowniczej która zarządzała by sprzedażą. Każdy dystrybutor ma jednakowe prawa i możliwości. Każdy, kto przystępuje do grupy, ma szansę na rozwój swojego biznesu.

Rzeczywiście możliwości pracy w szeregach MLM jest bardzo dużo, jest bardzo dużo firm, które proponują taki sposób pracy: online, 2-3 godziny dziennie, czyli elastyczny system pracy oraz niski koszt wejścia.

Ale UWAGA!!!! Nie wszystkie te Firmy działają legalnie i nie oszukują. To działa tak jak na otwartym rynku pracy. Są Pracodawcy rzetelni i łamiący prawo. Warto zaufać tym, co działają już od dłuższego czasu.

Sprawa dla mnie jest prosta. Jeżeli rejestruje Ciebie ktoś do zespołu, daje Tobie szansę na rozwój, stworzenie własnego biznesu czyli zarabiania pieniędzy. Zwłaszcza, jeśli jest to Twój znajomy, kogo znasz i wiesz, że możesz mu zaufać.

Ja działam w strukturach pewnej znanej marki kosmetycznej i jestem z tego bardzo zadowolona! Co daje mi praca w MLM?

Osoba która mnie zarejestrowała, dała mi wielką szansę, którą teraz staram się wykorzystać. Dała mi bowiem:

– pracę dodatkową w firmie znanej w Polsce od kilkudziesięciu lat, rzetelnej i wiarygodnej;

– możliwość rozwoju umiejętności interpersonalnych, przydatnych również w pracy zawodowej i życiu prywatnym: otwartość, pewność siebie, komunikatywność. To najważniejsze ale zdecydowanie w te pracy rozwijasz się bardziej;

– szansa na doszkalanie się, udział w spotkaniach, dostęp do materiałów szkoleniowych i wsparcie motywacyjne grupy;

– możliwość odnowienia kontaktów z osobami, z którymi kontakt urwał się jakiś czas temu

– możliwość podjęcia wyzwania, przekroczenia strefy komfortu, które teraz stało się dla mnie czystą przyjemnością;

– możliwość zarabiania kiedy chcę, jak chcę, tworzenia własnego zespołu a tym samym dawania innym szans na taki sam rozwój;

– jak większość kobiet, lubię kosmetyki ale nie zawsze mam czas śledzić nowości. Teraz te nowości mam „podane na tacy” co bardzo mi się spodobało;

– na początku nie trzeba podpisywać żadnej umowy i rozliczać się z podatków, co w przypadku niektórych osób i ich sytuacji osobistych ma bardzo duże znaczenie. Np. dla osoby uczącej się dziennie, kiedy rodzice odliczają sobie tzw. ulgę rodzinną.

Oczywiście, nie od razu możesz zarabiać tysiące, ale jak najbardziej tego Tobie życzę. Nad kwotą, która będzie Ciebie satysfakcjonowała należy popracować, czasami jest tak, że na samym początku dosyć intensywnie, a za jakiś czas z doskoku, czyli zgodnie z przesłaniem dochodu pasywnego. Wymaga to zatem na początku systematyczności i wytrwałości.

Jednakże MLM to najlepszy sposób na dorobienie dodatkowych funduszy do budżetu domowego, oczywiście wszystko zależy od Firmy, z którą się współpracuje i jakości sprzedawanych produktów.

Plusem sprzedaży w ten sposób jest również możliwość nie wychodzenia z domu. Ja np. na co dzień pracuje zawodowo, potem spieszę się do domu po szybkie zakupy spożywcze i odbieram synka z przedszkola. Nie mam czasu na zakupy w Galeriach Handlowych, dlatego też cieszę się, jak dostaje zakupy do domu.

Dla kogo taka praca?

Do pracy w biznesie MLM zachęcam przede wszystkim młode osoby np. studentów. Praca podczas studiowania daje szanse na późniejsze awanse i możliwość wykonywania tej pracy jako stałej. Jest to również świetna alternatywa dla kobiet, które pozostają w domu z małymi dziećmi. Bardzo dobry sposób na aktywność zawodową, którą można pochwalić się w swoim CV! Ale oczywiście każdy może spróbować. Ja spróbowałam tego całkiem niedawno i bardzo podoba mi się ta przygoda.

Marketing sieciowy jest zatem według mnie bezpiecznym sposobem zarabiania i rozwijania swoich umiejętności. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń.

A jakie jest Twoje zdanie?

40 thoughts on “Naga prawda o biznesie w MLM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *