Wirtualna asystentka (VA)

Zawód przyszłości, ostatnio bardzo często o nim można przeczytać.

O tym, kim jest oraz czym zajmuje się wirtualna asystentka opowiada Ela Wolińska. 

wirtualna asystentka

 

1. Opis charakterystyka zawodu – wirtualna asystentka. 

Wirtualna asystentka, najprościej mówiąc, jest samozatrudnioną ekspertką, która zdalnie dostarcza profesjonalne usługi dla jednego lub większej liczby klientów. VA pracuje z domowego biura lub jakiegokolwiek innego miejsca, którego wybór ograniczony jest dostępem do sieci. Może pracować samodzielnie lub wykonując część zadań zespołu.

 

2. Ukończenie jakiej szkoły jest wymagane? 

Teoretycznie nie, ale dużo kursów owszem, a przede wszystkim samozaparcia i chęci do nauki. Ja co prawda ukończyłam Studia Administracyjne, ale o wiele bardziej korzystam z wiedzy uzyskanej jeszcze w szkole policealnej (administracja biurowa) i na szkoleniach: z Marketingu, z obsługi różnych programów, z Zarządzania Personelem i wiele innych.

 

3. Gdzie można znaleźć pracę? (jakie firmy, branże, czy własna działalność gospodarcza?) 

Ogłoszeń szukać należy w sieci. Są portale typu Useme, gdzie ogłaszają się firmy szukające pracowników zdalnych. Najwięcej jednak zleceń znaleźć można w social mediach. Gro moich klientów jest z polecenia. Warto więc dbać o markę osobistą 🙂

Jacy klienci poszukują? Bardzo różni. VA pomaga zabieganym osobom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Organizuje pracę i przejmuje znaczną część ich obowiązków. Dobra wirtualna asystentka może wykonać w praktyce każde zadanie, które wymaga użycia komputera lub telefonu. Większość klientów stanowią jednak jednoosobowe działalności gospodarcze lub małe zespoły. Często są to trenerzy, coachowie specjaliści wszelkiego rodzaju. Nie ma jednej konkretnej branży.

 

4. Charakterystyka wykonywanych czynności i zadań na danym stanowisku. 

W pracy VA ma ogromną autonomię w określeniu zakresu swoich obowiązków. Ale w rzeczywistości to właśnie od kreatywności Klientów zależy, jakie ciekawe zadania skierują w moją stronę.

Przyjąć można jednak, że zadania VA można podzielić na:

– zadania marketingowo – sprzedażowe: np. tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi i profilami w social media (odpowiadanie na komentarze, wiadomości i opinie, pozyskiwanie odbiorców, analiza ruchu na poszczególnych podstronach, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO), analiza stron konkurencji itp.), prowadzenie aukcji w Internecie, w ograniczonym stopniu obsługa sklepów internetowych i fotografii produktowej, obsługa kanałów reklamowych w sieci (tematyczne serwisy www, AdWords, reklama Facebook i LinkedIn, reklama na Youtube).

– typowe zadania administracyjne, takie jak odbieranie telefonów, odpowiadanie na emaile, obsługa newslettera, proste tłumaczenia, umawianie spotkań z klientami, transkrypcja audio i video.

– zadania kreatywne: projektowanie graficzne, ogólnie pojęty content design, copywriting, ghostwriting (np. zawartość strony internetowej, artykuły na bloga, stworzenie infografiki, itp.), edycja video i audio, pisanie artykułów tematycznych i obecność w prasie, gościnne wpisy na blogach i serwisach www napędzające ruch na stronie Klienta.

– research i badania: znalezienie ofert nieruchomości, potencjalnych odbiorców usługi Klienta, lokalnych i ogólnopolskich eventów, szkoleń i konferencji, research książek i publikacji wartych przeczytania, research zadanych treści i materiałów.

– zadania conscierge: rezerwacja podróży, wakacji dla całej rodziny lub wizyty u lekarza specjalisty czy biletu na spektakl, pomoc przy organizacji eventów, w tym prywatnych.

– zadania z zakresu rozwoju osobistego i tzw. lifestyle management: np. przypomnienia o ważnych datach, cyklicznych wydatkach, umówienie na spotkanie, przypilnowanie terminów, przygotowanie trendów modowych, wyznaczenie harmonogramu do osiągnięcia celu, pomoc w kreowaniu i zarządzaniu marką osobistą Klienta lub stworzenie listy branżowych eventów, na których Klient powinien bywać.

 

5. Co mi się w tej pracy najbardziej podoba?

Wszystko 🙂 Już sobie nie wyobrażam pracy w innym charakterze. Mam dużą autonomię, swobodę, możliwość wykazania i kreatywności. Czuję się wolna i spełniona. Poza tym ja też wiele się uczę od moich klientów. Mam możliwość pracowania dla naprawdę wspaniałych specjalistów z wielu różnorodnych branż! Tej wartości dodanej nikt mi nie odbierze 🙂

 

Gdzie możesz znaleźć Elę i skorzystać z jej usług:

www.pomocdlabiznesu.pl

https://www.facebook.com/pomocdlabiznesu/

=================================

3 thoughts on “Wirtualna asystentka (VA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *