zawód – FREELANCER

Dzisiaj o zawodzie ostatnio często wspominanym i wymienianym, a mimo wszystkim nieznanym. Kto to jest Frelancer i czym się zajmuje? Opowie Wam wieloletnia frelancerka, z której można czerpać przykład i korzystać z jej usług – zapraszam!

lena-murawska

 

===================================================================

Kim jest z zawodu Freelancer?

W moim pojęciu definicja zawód jest zgodna z tym, co podaje Słownik Języka Polskiego. Zawód to umiejętność wykonywania pracy w danej dziedzinie. To bycie fachowcem i wykonywanie pracy w celach zarobkowych. 

 
Moim zawodem jest pisanie tekstów na zlecenie, to moja pasja, uwielbiam to robić od lat szkolnych a z biegiem czasu nauczyłam się na tym zarabiać. Czy ten zawód ma jakąś nazwę? Myślę, że jest to coś na pograniczu copywriter, content marketer, bloger. To chyba jedna z nielicznych dziedzin, gdzie polskie określenie pasuje najlepiej. Nazywam siebie twórcą treści internetowych. Uważam, że w tym pojęciu zawiera się wszystko. 
 
Piszę teksty wszelakie od opisu pojedynczego produktu, przez podstrony firmowe, po wpisy blogowe i szersze opracowania jakiegoś tematu. Lubię branżę dziecięcą, ponieważ od ponad 5 lat jestem mamą. Ogarniam branżę techniczną z zakresu metaloznastwa, CNC, oświetlenia, ogrodnictwo, bieliźniarstwo itd. Próbuję wielu zagadnień, nie we wszystkich zostaję na dłużej, np. branża beauty jest taką dyscypliną, gdzie nie czuję się, abym miała na chwile obecną coś do powiedzenia.  Czasem też tworzę prostą grafikę. Ostatnio rozwijam się w kierunku konsultacji działań w internecie, co oparłam na swoich ponad 20 latach doświadczenia właśnie w świecie wirtualnym.
 
Czemu mówię o tym wszystkim? Bo nie tyle co sam zawód freelancer, jest dość elastyczny, ale jego formuła – tzw. freelance pozwala mi na dostosowywanie się do warunków, robienia dodatkowych rzeczy w ramach zlecenia, decydowania o czasie wykonywania zlecenia, itd. Gdy byłam dzieckiem nazywało się to wolny strzelec. Jestem osobą nie związaną z konkretną firmą i wykonująca zlecenia dla różnych podmiotów. O byciu na freelansie mówi i pisze się wiele. Potraktuj to Drogi Czytelniku, jako zajawkę tematu. Podejrzewam, że na stronie www.lenamurawska.pl pojawi się sporo materiałów na ten temat.
 

Ukończenie jakiej szkoły jest wymagane?

 
Jeśli chodzi o mnie to od podstawówki interesowało mnie dziennikarstwo, miałam dobre oceny za wypracowania, brałam udział w konkursach. Mogę powiedzieć, że miałam predyspozycje. Po drodze skończyłam warsztaty dziennikarskie, z których wiele wskazówek sprawdza się do dziś. Okres studiów to dziennikarstwo internetowe, współpraca przy tworzeniu stron www, bycie redaktorem a potem naczelną serwisów informacyjnych i ogólnopolskiego kwartalnika. Jako magister filologii polskiej, komunikacji społecznej szłam dalej tą drogą. Odkąd jestem mamą mocno związałam się z blogowaniem i intensywnym szukaniem zleceń na pisanie tekstów.
 
Znam księgowych, którzy bardzo dobrze wyrażają swoje myśli na piśmie, więc trzymałabym się tutaj predyspozycji, które można z biegiem lat kształtować choćby zdobywaniem doświadczenia.
 

Gdzie można znaleźć pracę? 

Działam na freelansie. Nie mam działalności gospodarczej. Wykonuję zlecenia na umowę o dzieło, umowę zlecenie a jeśli klient chce fakturę, to korzystam z serwisu Useme, który wystawia faktury w imieniu osób prywatnych i rozlicza się z nimi na zasadach dzieła.
Pracy szukam wykorzystując okazje, korzystając z serwisów ogłoszeniowych dla freelancerów, ale i darmowych, czy o pracę, jestem zapisana do grup w społecznościach, itd. Najważniejsze jest komunikowanie w rozmowie co się robi, nawet podczas prywatnych spotkań. Takie sytuacje procentują w moim życiu.
 
Charakterystyka wykonywanych czynności i zadań na danym stanowisku
Do moich zadań należy:
1. znalezienie klienta
2. wybadanie jego potrzeb i określenie parametrów i ceny mojej usługi
3. wykonanie usługi w terminie
4. dopilnowanie rozliczenia

 

Co mi się w tej pracy najbardziej podoba?

 
Wolność decydowania, twórczość i kreatywność, poznawanie nowych ludzi, otrzymywanie rekomendacji a nawet polecanie mnie komuś. To daje moc! 
 
—————————————————————————————————
Lenę można znaleźć: Fan page, Fan page 2, strona
 
============================
Charakterystykę wszystkich zawodów, które do tej pory pojawiły się na stronie, znajdziesz w Opisie projektu: Godzę pasję z karierą. Zapraszam!
 
Podobał Ci się tekst?

29 thoughts on “zawód – FREELANCER

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *