zawód Fryzjer – specjalista od wizualizacji

Dzisiaj przedstawiam Wam Monikę, która jest fryzjerem.
Jak sama o sobie pisze:
„Miłość do czesania pojawiła się u mnie już od dziecka. Wszystkie lalki miały po czasie inne fryzury. Zaczęłam szkołę, praktyki, w końcu pracę i zaczęłam mieć kryzysy. Chyba jak każdego łapało mnie wypalenie zawodowe. Ale zawsze jak widzę uśmiechniętą buzię moich klientów to wraca Pasja”.

godzę pasję z karierą

=====================================================================

     1.     Opis i charakterystyka wykonywanych czynności na stanowisku Fryzjer.

 
      Fryzjer jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem włosów zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury lub proponuje odpowiednie modyfikacje. Następnie wykonanie tej fryzury przez zastosowanie prawidłowych technik strzyżenia, farbowania oraz wymodelowanie. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów. Może to być farbowanie, rozjaśnianie, tworzenie pasemek, balejaż, dekoloryzacja. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych.
Zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych co jest bardzo pracochłonne i wymaga dużej wyobraźni. Fryzjerzy powinni „gonićza modą i co za tym idzie – często jeździć na szkolenia i pokazy fryzjerskie. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę.

W wielu nowoczesnych, ekskluzywnych salonach fryzjerskich mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług. Może to być masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych etc.

  Kolejną lub jednoczesną czynnością jest ogólna ocena stanu skóry głowy i włosów oraz ich naturalnych cech. Takich jak kolor, skręt, gęstość, itd. To istotny element pracy fryzjera. Pewne choroby mogą wykluczyć zastosowanie określonych zabiegów fryzjerskich. Natomiast naturalne predyspozycje włosów i ich stan w pewien sposób narzucają też dobór fryzury.

Od dobrego fryzjera wymagane są przede wszystkim umiejętności fryzjerskie. Czyli umiejętności manualne, wyobraźnia, zmysł estetyczny. Również wysoka kultura osobista oraz czystość podczas wykonywania pracy. Ważne jest również, aby fryzjer szanował decyzje klienta. Słuchał jego wskazówek i życzeń.

      2.     Ukończenie jakiej szkoły jest wymagane?

 
SZKOŁA w tej branży nie ma oczekiwań co do ukończenia szkoły. Liczą się umiejętności i chęci. Jednak każda ze szkół czy możliwości nauki ma swoje plusy Trzy letnie praktyki czeladnicze – dają dużą umiejętność pracy oraz obycie się z dużą ilością klientów. Szkoła zawodowa jest podobna do praktyk w salonie, tylko dodatkowo uczy się teorii a bez tego nie ma praktyki. Technikum łączy w sobie i praktykę i teorię dając wykształcenie średnie. Jednak w Bydgoszczy najchętniej zatrudniani są absolwenci szkół zawodowych.
 

 3.     Gdzie można znaleźć pracę?

PRACA W tym zawodzie jest wiele opcji. Praca w małych zakładach osiedlowych ( na umowę o pracę lub cywilnoprawną). Bardziej renomowane salony (umowa o pracę). Praca z tzw. gwiazdami, aż w końcu własna działalność (co jest najbardziej korzystne). Najważniejsze jest doświadczenie w zakresie wykonywanych czynności jak i obycie z klientem, reagowanie na jego oczekiwania co do fryzury. Jednak miejscem pracy fryzjera mogą być nie tylko salony fryzjerskie, ale także miejsca, gdzie potrzebny jest specjalista od stylizacji włosów.  Mogą to być teatry, plan zdjęciowy, telewizja, studia fotograficzne.

Fryzjer, zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki. Może też proponować odpowiednie modyfikacje.

 

 4.      Co mi się najbardziej podoba w tej pracy

 Hm… W mojej pracy lubię pracę z ludźmi to ze fryzury są tak różnorodne. Cudowne jest uczucie jak przychodzą klienci zmęczeni, zdają się na mnie i wychodzą zadowoleni. Czasem sobie myślę, że jest to bardzo prosty zawód nie wymagający tytułu magistra, a jednak bardzo potrzebny. Małymi zmianami możemy pokazać klientom, że mogą wyglądać inaczej coś ukryć albo pokazać.
 
Godzę pasję z karierą
===========================================================

Zapraszam Was do Moniki – dziewczyny na prawdę potrafi zdziałać cuda i robi to z uśmiechem na twarzy 🙂

——————————–

Charakterystykę wszystkich zawodów, które do tej pory pojawiły się na stronie, znajdziesz w Opisie projektu: Godzę pasję z karierą. Zapraszam!

13 thoughts on “zawód Fryzjer – specjalista od wizualizacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *